Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ukrajina se chystá na ruskou ofenzivu: Češi ukázali video nastoupených vojáků, mnozí se nevrátí

Zelensky přijel do Bachmutu.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 6 fotografií
válka na ukrajině

Ukrajinci se připravují na novou ofenzivu, kterou ohlásila ruská armáda na území Donbasu. Stránka Češi na Ukrajině na Facebooku ukázala několik videí s nastoupenými ukrajinskými vojáky. "Další kluci v chumlu před tím, než půjdou tam, kde tomu my říkáme šmelc. Prostě místo, kde v normálním životě nechcete být. Mnozí se nevrátí, vědí to, přesto jdou," okomentovala silné záběry stránka.

Na východě Ukrajiny pokračují zuřivé boje. Rusko ohlásilo novou ofenzivu ve snaze zabrat zbytek Donbasu, který doposud nekontroluje. Ukrajincům se zatím daří Rusům vzdorovat, i když v některých místech museli ustoupit.

Facebooková stránka Češi na Ukrajině, která informuje i o aktivitách českých dobrovolníků, zveřejnila několik videí, na kterých jsou shromážděni ukrajinští vojáci před nástupem na frontu. Mnoho z nich přitom nejspíš nečeká cesta zpátky. "Bůh dej těmto bojovníkům sílu porazit nepřítele, který má dvojnásobnou přesilu v počtech i technice. Porazit nepřítele, který vraždí, znásilňuje a rozsévá zmar a bídu všude, kam se dostane," píše stránka.

Mnozí z nich se už nevrátí ze "šmelcu"

"Další kluci v chumlu před tím, než půjdou tam, kde tomu my říkáme šmelc. Prostě místo, kde v normálním životě nechcete být. Mnozí se nevrátí, vědí to, přesto jdou. Jdou bojovat za to, čemu věří. Jdou bojovat, protože musí. Jdou bojovat, protože chtějí," uvádí čeští dobrovolníci.

Nová ruská ofenziva na východní Ukrajině staví na měsících intenzivních lokalizovaných útoků na několika místech ve snaze znovu získat dynamiku ve své invazi. Zesilující střety přicházejí v době, kdy se blíží první výročí zahájení války 24. února. Ruské síly se snaží dosáhnout i těch nejméně ambiciózních cílů prezidenta Vladimira Putina.


Rusové zahájili útočné operace

"Ruská armáda pravděpodobně zahájila útočné operace a toto jsou rané útoky a rané snahy o obsazení pozic," cituje web Rádia Svobodná Evropa Michaela Kofmaného, ruského ředitele Centra pro námořní analýzy. Putin také nejméně třikrát prohodil velitele, aby se pokusil zlepšit dosavadní špatný výkon armády.

Rusko během minulého týdne zintenzivnilo útoky na více místech – zejména u Kreminy, v západní části Luhanské oblasti a ve Vuhledaru, na jih od města Doněck. Tato poslední fáze války může být předzvěstí návratu k jedné z původně deklarovaných priorit Kremlu: úplné kontrole Donbasu, jehož části jsou od roku 2014 okupovány silami podporovanými Ruskem.

"Nepřítel se snaží převzít plnou kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí," uvedl ukrajinský generální štáb v příspěvku z 9. února na Facebooku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy