Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Ukrajina je posetá minami: Farmáři sami čistí půdu, vytvořili improvizovaného robota

Válka na Ukrajině.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
ZAMINOVANÁ UKRAJINA

Ukrajina čelí nejtěžšímu zamoření nášlapnými minami, jaké svět zažil od druhé světové války, tvrdí organizace Halo Trust, která se problémem zabývá. Ačkoli civilisté mají zakázáno s minami jakkoli nakládat, farmářům nic jiného nezbývá – pokud se tedy nechtějí stát bezdomovci, píše The Guardian.

Během několika týdnů, kdy ruská vojska obsadila mléčnou farmu Husarivka, bylo téměř všech 2 500 kusů dobytka zabito dělostřeleckou palbou nebo při cvičných střelbách. Když byla farma osvobozena, mršiny pokrývaly půdu, kam až oko dohlédlo.

Krávy, které nebyly vyhozeny do povětří či zastřeleny, umíraly hlady. Měly takový hlad, že si navzájem snědly ocasy. Ty, které válečné běsnění přežily, nyní stojí u koryta v jedné z rozbořených kůlen farmy. Na místě, kde kdysi měly ocasy, mají pahýly.

„Krávy se po tom, co prožily, strašně bojí,“ vysvětluje pro The Guardian Serhij Vorobjov, zástupce ředitele farmy. „Jsou jako vojáci, kteří byli na frontě. Vyděšené, když se k nim jen přiblížíte.“

Horor pro zvířata i lidi

Přeživší pracovníci farmy v této vesnici nedaleko Balaklije v Charkovské oblasti jsou traumatizovaní podobně. Když Rusové loni 3. března poprvé farmu obsadili, vztahy mezi okupanty a zemědělci byly zpočátku ostražité, ale civilní. Vše se však změnilo poté, co Rusové utrpěli těžké ztráty při střetu s ukrajinskými jednotkami.

„Vypadali jako ti samí lidé, ale chovali se úplně jinak. V jejich očích bylo vidět šílenství,“ říká Jurij Vovčenko, správce farmy. „Stříleli po lidech na ulicích, křičeli a řvali, takže lidé se báli a zůstávali pak doma,“ popisuje ruský teror. Jeho pracovníky mladí ruští vojáci vyzvali, aby podojili krávy. Šest z nich zmizelo a těla se dodnes nenašla.

Rusové jsou už dávno pryč, ale okupace nadále dusí farmu v Husarivce. Budovy jsou rozbořené a půda posetá minami. Dokud nebude půda vyčištěna, nelze pěstovat plodiny a 230 přeživších kusů dobytka nemohou farmáři vyhnat na pastvu.

Zaminovaná Británie

Charkovský regionální odminovací tým pomohl budovy a dvory vyčistit, ale tato skupina expertů i mezinárodní organizace, které ji podporují, jsou příliš vytíženy na to, aby mohly letos na jaře všechny zemědělské pozemky vyčistit. Potenciálně zaminované oblasti totiž mají na Ukrajině rozlohu 25 milionů hektarů, což je přibližně velikost Velké Británie.

Halo Trust, charitativní organizace zabývající se odstraňováním nášlapných min, má 800 ukrajinských pracovníků. Ti však podle ukrajinských zákonů nemohou sami miny odstraňovat a pouze mapují jejich polohu. Administrativní změna je v plánu, na to však nemají zemědělci čas.

Farmáři zneškodnili už tisíce výbušných zařízení

Vovčenko a jeho dělníci si svou půdu vyklízejí sami. Začínají tím, že přes každé pole postupně táhnou dlouhý provaz, aby spustili případné nástražné dráty. Pak chodí po pozemku a hledají miny, odšroubovávají rozbušky a skládají je na hromadu. Podle Vovčenka jich našli už tisíce. Zatím měli štěstí, že žádná z min nebyla zapasťovaná.

Na Ukrajinu se začíná dostávat i moderní technologie na odminování. Na okraji města Izjum, nedaleko farmy Husarivka, používá regionální záchranná služba robotický odminovač velikosti velkého buldozeru, vyrobený v Chorvatsku. Tím čistí půdu pod poškozenými elektrickými sloupy, aby mohly začít opravné práce.

Mad Max na Ukrajině

Místní zemědělci se nechali zahraniční technikou také inspirovat a vytvořili vlastního improvizovaného robota. Na farmě Oleksandra Kryvcuna v Hrakovech asi 40 km severně od Izjumu pracovníci přivařili ke starému traktoru a jeho radlici kusy opuštěného ruského tanku a obrněného vozu. Výsledný stroj, řízený na dálku ovladačem na baterii, vypadá jako z filmu Šílený Max. Obsluha sedí v bezpečné vzdálenosti ve lžíci buldozeru jako v kabině, zútulněné polštáři. Za pomoci ovladače jezdí traktorem nahoru a dolů po poli a spouští miny.

Uvědomili jsme si, že se nemůžeme dočkat, až začneme sázet, a tak jsme vzali prostředky do vlastních rukou. Viděli jsme, jak vypadají zahraniční stroje, a vyrobili jsme něco podobného vlastníma rukama, vysvětluje Kryvcun.

Zdokonalení trvalo asi dva měsíce. Od té doby vyrobili podobná zařízení pro pět dalších farmářů v okolí a nyní mají pro své stroje řadu zákazníků. Okolnosti z nás dělají inovátory, říká vynálezce. Nutí nás přemýšlet novými způsoby.

Již desítky mrtvých zemědělců

Při zemědělských pracích již od začátku války kvůli kontaktu s minami či nevybuchlou municí zemřely desítky lidí, píše web Eurozprávy a cituje ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala, podle kterého je zaminováno až 30 procent ukrajinského území.

„Na odminování polí nemáme čas. Množství práce je obrovské. Trvalo by roky, než bychom ručně odminovali toto konkrétní pole a zaručili, že zde nejsou žádné miny,“ vysvětloval rozsah problému Serhij Dudak, jenž velí odminovávací jednotce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy