Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Účet za eurovolby: Nejvíc za křeslo vykrváceli Piráti, nejméně Přísaha a Motoristé v čele s Turkem

Volby do Evropského parlamentu: Nejvíc finančně vykrváceli Piráti, nejméně Přísaha a Motoristé
Zdroj: Se souhlasem Markéty Gregorové a Filipa Turka/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 12 fotografií
eurovolby

Evropské volby jsou za námi a politické strany počítají zisky a ztráty. Kampaně se i letos vyšplahaly do milionů a některé ze stran na nich těžce tratily. Jiné naopak v poměru k vynaloženým prostředkům mohou volby pokládat za úspěch. Podle transparentních účtů stran nejméně vynaložili Motoristé s Přísahou, nejvíce na kampaň na jednoho europoslance zaplatili Piráti.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu jsou známy. Kromě klasického hodnocení vítězů a poražených tu však máme ještě finanční stránku. Částky za politickou kampaň jdou u všech významnějších stran do milionů. Některé však na výsledu vydělaly, jiné finančně vykrvácely.

Nejvíce vynaložilo SPOLU, Piráti jsou v minusu

Pokud se podíváme na transparentní účty politických stran, tak nejvíce dala za kampaň koalice SPOLU. Celkem to bylo 22 541 909 korun. Naopak nejméně zaplatila koalice Přísahy a Motoristů sobě v čele s Filipem Turkem. Ti oficiálně vynaložili na dva mandáty tři miliony korun.

Doporučené video: Oslavy ve štábu Filipa Turka:

Při přepočtu vynaložených peněz na získaná křesla vítězí podle Blesku právě Přísaha a Motoristé. Jedno křeslo je totiž stálo pouze 1 472 026 korun. Nejvíc naopak vynaložili na jedno získané křeslo pro Markétu Gregorovou Piráti, které stálo 13 716 000 korun. To je totiž celková částka, kterou za kampaň dali.

Politické strany se však mohou zahojit na penězích získaných od státu za získané hlasy. Platí to pro všechny strany, které překročily alespoň 1 %. Za každý hlas pak, podle informací na stránkách ministerstva vnitra, získají 30 Kč. Většině stran to však na pokrytí nákladů stačit nebude, některé však získají i něco navrch.

Hnutí ANO 2011 si tak přijde na 6 655 155 korun. Přísaha s Motoristy dostane 6 194 637 korun, tedy dvojnásobek vynaložené částky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy