Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Tvůrce perestrojky je po smrti. Zemřel Michail Gorbačov (†91)

Michail Gorbačov byl posledním lídrem Sovětského svazu.
Zdroj: Wikimedia Commons
Předchozí Další
úmrtí

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov, který ukončil studenou válku bez krveprolití, ale nedokázal zabránit rozpadu Sovětského svazu, zemřel v úterý ve věku 91 let. Podle agentury Reuters to uvedly ruské tiskové agentury s odvoláním na představitele nemocnice.

Michail Gorbačov, poslední sovětský prezident, zemřel v úterý ve věku 91 let. O jeho skonu s odvoláním na ruské zdroje informovala agentura Reuters. Gorbačov uzavřel dohody o snížení počtu zbraní se Spojenými státy a partnerství se západními mocnostmi, aby odstranil železnou oponu, která rozdělovala Evropu od druhé světové války. Umožnil také znovusjednocení Německa.

Za jeho vlády se rozpadl Sovětský svaz

Když se v roce 1989 lidové protesty a demokratické procesy přehnaly přes státy komunistické východní Evropy, tvořící tzv. sovětský blok, Gorbačov se zdržel použití síly a rozhodl nezasahovat do dění uvnitř jednotlivých zemí – na rozdíl od předchozích vůdců Kremlu, kteří poslali tanky a vojáky, aby potlačili například povstání v Maďarsku v roce 1956 nebo Pražské jaro v Československu v roce 1968.

Protesty však podnítily aspirace na autonomii v 15 tehdejších svazových republikách Sovětského svazu, který se během následujících dvou let chaoticky rozpadl. Gorbačov se marně snažil tomuto kolapsu zabránit.

Když se v roce 1985 ve věku pouhých 54 let stal generálním tajemníkem sovětské komunistické strany, rozhodl se oživit systém zavedením omezených politických a ekonomických svobod, ale jeho reformy se vymkly kontrole.

Umožnil svobodu projevu

Jeho politika „glasnosti“ – svobody projevu – umožnila dříve nemyslitelnou kritiku strany a státu, ale také povzbudila nacionalisty, kteří začali usilovat o nezávislost v pobaltských republikách Lotyšsku, Litvě, Estonsku a jinde.

Mnoho Rusů Gorbačovovi nikdy neodpustilo turbulence, které jeho reformy rozpoutaly, a považovali následný propad jejich životní úrovně za příliš vysokou cenu za zaplacení demokracie. Po návštěvě Gorbačova v nemocnici 30. června řekl podle Reuters liberální ekonom Ruslan Grinberg: "Dal nám všem svobodu - ale my nevíme, co s ní dělat."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy