Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Tvrdá kritika Putina v ruské státní televizi: Musíme si zvolit někoho jiného, hlásal opoziční politik

Boris Naděždov kritizoval Putina v ruské televizi.
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
kritika putina

Ve státem kontrolované ruské televizi NTV zazněla mimořádná kritika na adresu prezidenta Vladimira Putina. Bývalý poslanec Státní dumy Boris Naděždin během svého vystoupení v diskusním pořadu vyzval k sesazení a výměně šéfa Kremlu. Podle politika je návrat Ruska do Evropy pod Putinovou vládou nemožný. Naděždin už dříve veřejně kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo loni v únoru, informuje list Daily Mail.

"Rusové si musí ve volbách v roce 2024 vybrat jiného vůdce než Vladimira Putina," prohlásil v pořadu Místo setkání na ruské NTV bývalý poslanec Boris Naděždin. Je to poprvé od února 2022, kdy někdo v tamní státem ovládané televizi vyzval k sesazení šéfa Kremlu, píše Daily Mail.

Musíme si prostě zvolit jiné orgány, které by zemi řídily a které by tento nešťastný příběh s Ukrajinou zastavily,“ řekl Naděždin v televizi NTV, která je jedním ze tří hlavních státních kanálů v Rusku. Stanici ovládá mediální holding Gazprom Media, úzce napojený na Kreml.

Válka na Ukrajině je podle politika chybou

„Jiná vláda by Rusku umožnila budovat vztahy s evropskými zeměmi a vrátila by vše do pořádku. To pod Putinem není možné,“ prohlásil politik, který byl mezi lety 2000 a 2003 poslancem ruské státní Dumy. Informoval o tom i server Euronews.

Putinův propagandista a moderátor stanice Ivan Truškin se rychle pokusil Naděždina přerušit. „Čekal jsem, že to všechno řeknete, slovo od slova. Jste příliš předvídatelný, Borisi Borisoviči. Je to nuda,“ pustil se moderátor do svého hosta.

Naděždin se však nenechal odradit a pokračoval: „Musíme si (v prezidentských volbách v roce 2024) zvolit někoho jiného, a ne Putina. Pak bude všechno v pořádku.“ Už v lednu přitom politik prohlásil, že Putinova válka proti Ukrajině dostala Rusko do „nesmyslné situace“ a představuje „katastrofální chybu“.

Putina kritizuje i Prigožin

Stav ruské armády a neuspokojivou situaci na frontě sice otevřeně kritizovali už i přední Putinovi propagandisté, přímému odsouzení kremelského vůdce se však zatím vyhýbají. Naděždin je tak první, kdo se k takovému kroku veřejně odhodlal.

Navzdory svým opozičním názorům je politik pravidelným hostem pořadů ruských televizních stanic. Bývalý poslanec v minulosti rovněž prohlásil, že je „naprosto nemožné porazit Ukrajinu za použití zdrojů a koloniálních válečných metod, které Rusko má“.

Kritika Putinovy války se v posledních měsících stupňuje. Zahraniční tajné služby ve svých zprávách stále častěji zmiňují soustavné výpady šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina na adresu ruského vedení.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy