Trendy
Farma Vojty Kotka Bachelor Česko 2025 Patrik Hezucký

Turkovo vynechání ze seznamu ministrů rozzuřilo Klause. Drsná kritika prezidenta Pavla i Babiše

Filip Turek s Václavem Klausem.
Zdroj: eXtra.cz/Pavel Dvořák
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
kritika

Exprezident Václav Klaus (84) zkritizoval vynechání jména Filipa Turka (40) z navrhovaných politiků na post ministrů v budoucí vládě Andreje Babiše (71). Bývalý europoslanec je momentálně v nemocnici, kde řeší problém s vyhřezlou plotýnkou. Předseda Motoristů Petr Macinka (47) uvedl, že Turek na seznamu kandidátů není jen kvůli své zdravotní indispozici. 

Předseda ANO Andrej Babiš předal po svém jmenováním premiérem prezidentu Petru Pavlovi nominace ministrů do vlády ANO, SPD a Motoristů. Jedno jméno mezi nimi však chybí. Čestný prezident Motoristů Filip Turek na seznamu není.

„V tom návrhu, který jsem přinesl, na základě rozhodnutí předsedy Motoristů sobě pana Macinky jméno pana Turka nefiguruje. Je tam návrh, aby pan Macinka byl pověřen řízením resortu ministerstva zahraničních věcí. Ze zdravotních důvodů pan Turek nebyl schopen absolvovat rozhovor s panem prezidentem,“ řekl Babiš po jmenování novinářům, mezi nimiž nechyběla redakce eXtra.cz.

Klausova kritika

Že mezi nominovanými politiky na post ministra není Turek, zkritizoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS exprezident Václav Klaus. „Já tomu opravdu nerozumím. Naprosto nechápu, že by Filip Turek mohl nebýt na seznamu z důvodu nemoci, to se mi zdá legrační. Člověk nemůže nebýt v nominaci, protože má zrovna horečku nebo vyhřezlou ploténku. To mi nedává smysl,“ řekl rázně.

„Nelíbí se mi to, měli si to vyjasnit jasně. Babiš měl buď trvat, nebo netrvat na svém jménu a Pavel měl říci, že to jméno se mu líbí, nebo nelíbí. Ale tato úlitba kvůli nemoci, která je, zdá se, akutní, se mi zdá nesmyslná,“ dodal Klaus.

Doporučené video: Rozhovor s Filipem Turkem.


Předseda Motoristů Petr Macinka novinářům ve Sněmovně řekl, že strana náhradu na post ministra životního prostředí za Filipa Turka nehledá. Turek podle něj není na aktuálním seznamu kandidátů na ministry pouze kvůli zdravotní indispozici.

Macinka řekl, že je připraven dočasně ministerstvo řídit po dobu nezbytně nutnou. Zároveň se šéf strany má stát ministrem zahraničí. Preferoval by, aby nová vláda byla personálně kompletní v momentě, kdy bude žádat o důvěru ve Sněmovně, zhruba tedy v polovině ledna.

GLOSA: Kotek vládne zábavě. Jeho tempo ale budí otázky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy