Turkova politická sebevražda, Blažkův handl s bitcoiny a Babiš u soudu. Největší letošní politické události
Rok 2025 byl bohatý na politické události. Ty se kumulovaly hlavně do jeho druhé půlky, kdy se uskutečnila vůbec nejdůležitější politická akce roku - parlamentní volby. Po nich nastala změna v čele vlády. Během roku však došlo i na mnoho kontroverzních kauz. Pokračoval soud s Andrejem Babišem, kvůli bitcoinové aféře skončil ministr spravedlnosti Pavel Blažek a v závěru roku plnil média spor mezi prezidentem a Filipem Turkem.
Bitcoinová aféra
Zřejmě nejzávažnější kauza spojená s bývalou vládou Petra Fialy vypukla na jaře. V březnu 2025 přijalo ministerstvo spravedlnosti pod vedením ministra Pavla Blažka (ODS) dar v hodnotě zhruba jedné miliardy korun v bitcoinech od odsouzeného překupníka drog Tomáše Jiřikovského.
Kauzu odstartoval článek v Deníku N z 28. května 2025. Ačkoliv se Blažek původně bránil s tím, že dar od Jiřikovského byl „utračistý“ a „utralegální“, nakonec k 30. květnu 2025 rezignoval na svou funkci.
Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu mohlo jít o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Kauzu rovněž využila tehdejší opozice ke kritice vlády Petra Fialy.
Nekonečná kauza Čapí hnízdo
Ani po mnoha letech není u konce kauza opětovného premiéra Andreje Babiše. Údajný dotační podvod s farmou Čapí hnízdo v tomto roce řešil Vrchní soud v Praze. Jednání soudu, kam docházel i Babiš, sledovala přímo na místě redakce eXtra.cz.
Vrchní soud nakonec v červnu zrušil osvobozující verdikt nad Babišem a europoslankyní Janou Nagyovou a případ vrátil Městskému soudu v Praze. Soudkyně v odůvodnění rozhodnutí uvedla, že prokazování nebylo hodnoceno komplexně, to znamená, že nebylo provedeno vyhodnocení všech důkazů, které byly relevantní.
„Závěry soudu prvního stupně byly izolované a neodpovídaly,“ řekla soudkyně s tím, že nechápe, proč soud rozhodl tak, jak rozhodl, když v odůvodnění se s ním shoduje. Jenže Babiš se mezitím opět stal poslancem a je pravděpodobné, že členové jeho vládní koalice ho k dalšímu soudnímu líčení nevydají.
Konec vlády Petra Fialy
Nejdůležitější politickou událostí roku byly bezpochyby parlamentní volby. Ty vyhrálo suverénně hnutí ANO Andreje Babiše se ziskem 34,51 %. Za ním se umístila koalice SPOLU vedená dosavadním premiérem Petrem Fialou se ziskem 23,36 %.
Už po sečtení výsledků bylo jasné, že Fialova vláda po čtyřech letech končí. Ikonickou se stala fotografie rozjařeného Babiše, jak přijíždí do volebního štábu ANO a v ruce drží reproduktor, ze kterého hraje italský popový hit.
Babiš nakonec vytvořil vládu spolu s Motoristy Sobě a hnutím SPD, která byla prezidentem Petrem Pavlem jmenovaná 15. 12. Petr Fiala rezignoval na předsedu ODS.
Skandály Filipa Turka
Už před parlamentními volbami se v médiích objevovaly kauzy tehdejšího europoslance Filipa Turka, který se po volbách přesunul do Poslanecké sněmovny.
Turek měl podle informací Page not Found údajně psychicky a fyzicky týrat svou bývalou partnerku. Ženu měl ohrožovat zbraní, týrat, vyhrožovat jí smrtí a v jednom případě i znásilnit. Politik sám obvinění jasně odmítl.
Řešily se rovněž Turkovy starší posty na sociálních sítích. V nich se měl dopouštět rasismu a dokonce se vysmívat popálené romské dívce Natálce. I tyto výroky Turek odmítl s tím, že se jich nedopustil, jiné pak prý psali jeho přátelé, kterým půjčil mobil.
Doporučené video: Filip Turek na Národní třídě
Kvůli jeho kauzám Turka odmítá jmenovat prezident Petr Pavel ministrem.
„Měl by se chovat jako chlap a když udělá chybu, tak se k ní přiznat a nějak se k tomu postavit,“ prohlásil Pavel v záznamu na svém Facebooku.
Vláda Andreje Babiše tak byla zatím jmenována bez kontroverzního politika.
GLOSA: Kotek vládne zábavě. Jeho tempo ale budí otázky
Související články

Turkovo vynechání ze seznamu ministrů rozzuřilo Klause. Drsná kritika prezidenta Pavla i Babiše

Babiš míří na Hrad s návrhem ministrů. Na tenkém ledě nejsou jen Turek a Macinka

Petr Pavel pod tvrdou palbou kritiky kvůli Turkovi. Pikora přirovnal prezidenta k Zemanovi

Zeman nemilosrdně zkritizoval Blažka za jeho bitcoinovou kauzu. Vulgární slova i drsný vzkaz vládě
















