Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Trump nabídl Evropu Putinovi, ať si s ní dělá, co chce: Je to chvástal, říká Šándor

Donald Trump, Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
VÝHRŮŽKA

Exprezident USA Donald Trump (77), který má přes iniciování povstání vůči vlastní zemi a přes řadu kriminálních kauz stále větší než jen teoretickou šanci stát se v listopadu znovu prezidentem Spojených států, vyděsil celý svět, když řekl, že by státy NATO, které za obranu utrácející méně, klidně nabídl ruskému diktátorovi Vladimíru Putinovi (71), ať si s nimi dělá, co chce. Jak jeho slova vnímá bezpečnostní poradce Andor Šándor? Podle něj vše, co Trump říká, hraje do karet Rusku.

Donald Trump: Hrozí státům NATO, že je předhodí k likvidaci Ruskem

Bývalý prezident USA Donald Trump v sobotu 10. 2. 2024 před svými příznivci podle CNN prohlásil, že by povzbudil Rusko, aby si dělalo, „co chce“, s jakoukoli členskou zemí NATO, která neplní v rámci Aliance dohodnutá dvě procenta HDP výdajů na obranu.

To vyvolalo obrovské vášně. Mnozí to považují za přiznání zrady základů NATO (kolektivní obrana) a podepsání bianco šeku ruskému totalitnímu vůdci Vladimíru Putinovi, o kterém se ostatně Trump opakovaně vyjádřil s obdivem a v superlativech. Pochválil ho i za napadení Ukrajiny.

Americký exprezident, který výrazně prohrál minulé volby, aby pak lhal, že mu je svými domnělými podvody ukradli demokraté (přes 60 soudů nejrůznějších úrovní, včetně těch, v nichž hráli prim republikánští soudci, to odmítlo jako ničím reálným nepodložené tvrzení), také své fanoušky připravuje na to, že by žádné zemi z NATO nepřišel v případě napadení na pomoc.

Pomáhá si přitom tvrzením, že bezpečně ví, že tyto státy by USA také určitě nepomohly. Přitom právě po 11. září 2001 byl jednou jedinkrát aktivovaný článek 5 smlouvy NATO a řada západních zemí pak stála USA po boku v boji proti terorismu.


Andor Šándor: Jestli to Trump myslí vážně, je to zoufalství

Co si o chvástání Trumpa ohledně nabídky Rusku myslí bezpečnostní poradce?

„Domnívám se, že to tak trochu byla volná interpretace některých novinářů. Pokud by to tak skutečně myslel, bylo by to zoufalství. Bylo by to rozbití kolektivní obrany, zničení toho, na čem stojí Západ. Chci pevně věřit, že to tak nemyslí. Protože pokud by to tak skutečně myslel, je třeba to brát velice, velice vážně,“ varuje generál Andor Šándor.

„Trump ale ve svém prvním volebním období velmi často lhal, je třeba ho tak brát. Bez ohledu na to, jak velmi nebezpečná jsou jeho prohlášení, tak opravdu teprve uvidíme, pokud se stane znovu hlavou státu, jaká skutečně udělá opatření,“ krotí vášně.

Na druhou stranu bychom neměli úplně čekat se staženými kalhotami a pak zírat na to, že dělá přesně to, co říkal. To by bylo nebezpečné. Otázka je, co můžeme dělat. Může nás to vracet do problémů nákupů stíhaček F-35, a zda v takové situaci by bylo nejlepší řešení pořizovat tyto stroje od takové země,“ dumá generál.

„Tak jako tak podle mě Spojené státy zůstanou nějak angažovány v Evropě i na Ukrajině, že z toho tak snadno nevyskočí jako z Afghánistánu. Ale uvidíme,“ domnívá se Šándor.


Proč Trump straší

„Když říká, že Evropa musí víc zbrojit, když vyhrožuje, že nepomůže těm, co nezbrojí, tak se podle něj sníží břímě výdajů Spojených států na Alianci. Před pádem bipolárního světa to bylo padesát na padesát, nyní 75 procent padá na USA. Zároveň říká: ‚Kupujte americké zbraně‘. Ono koneckonců není kde jinde moc kupovat,“ pokračuje dál bezpečnostní odborník.

„Nemyslím si sice, že má ústavní sílu vyndat USA z NATO, ale jako vrchní velitel může velmi výrazně ovlivnit to, jak by Spojené státy mohly vojensky fungovat v rámci Aliance i v případě nějakého konfliktu,“ sdílí své přesvědčení Šándor.

Tuší vůbec, jak podkopává NATO?

„Netuším, jestli si Donald Trump plně uvědomuje, že tím podkopává soudržnost Aliance. Jestli si uvědomuje, že všichni stejně považují NATO za eseróčko USA, bez jejichž účasti by nic nepředstavovalo. Jestli si uvědomuje, že marné snahy vytvořit evropskou armádu budou dále stejně marné. Nic z toho opravdu nevím. Hraje to vše ale docela dobře do karet ruskému vnímání poměru sil. To je fakt,“ kritizuje generál.

„Měli bychom ho ale soudit až podle toho, jaká opatření skutečně udělá, pokud se stane prezidentem. Ale je fakt, že ten trend může vzbuzovat pocity nejistoty z toho, jak se Spojené státy mohou chovat v dalších letech,“ dodal závěrem pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy