Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Trojice nejnebezpečnějších žraloků a místa, kde útočí: Egypt má dvě pláže smrti, potkáte je i ve Středozemním moři

To jsou čelisti!
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
žraloci

V posledních týdnech patří k největším strašákům všech lidí mířících na dovolenou k moři. Žraločích útoků bylo za poslední dobu více než dost, připomeňme si například brutální smrt Rusa v egyptské Hurghadě. Drastické záběry ihned kolovaly po internetu. Redakce eXtra.cz připravila nejzákladnější informace o třech nejnebezpečnějších mořských predátorech, kteří mají na svědomí nejvíce lidských obětí. 

Útoky žraloků na lidi jsou vzácné. Přesto se skoro každý rok nějaký stane. Nedávno došlo hned ke dvěma napadením a jedno skončilo smrtí. 

Trojice nejnebezpečnějších žraloků

"Předpokládá se, že za více než polovinou všech útoků stojí tři druhy: žraloci bílí, tygří a bělaví. Drtivá většina dalších druhů se nikdy nedopustila žádného útoku na člověka. Většina útoků jsou případy chybné identifikace. Takový žralok kousne jednou, obvykle za špatné viditelnosti, uvědomí si svou chybu a odplave," uvádí na webu Discover wildlife britské BBC zoolog Mark Carwardine. Pojďme si tyto vodní predátory blíže rozebrat.

Žralok bělavý nebo také býčí

Tento druh patří k těm nejnebezpečnějším ve vztahu k člověku. Samice žraloka bělavého může vážit až 130 kilogramů. Jí prakticky všechno a nevadí mu ani mršiny, někdy má sklony ke kanibalismu. Navíc je velmi přizpůsobivý a dokáže žít jak ve slané, tak ve sladké vodě. Často je viděn v oblastech řek, které jsou dost vzdálené od moře. Býčí se mu říká pro jeho vzhled, ale i agresivní nepředvídatelné chování.

Žralok bílý

Asi nejznámější mořský zabiják. Samice žraloka bílého může vážit až 1100 kilogramů. Normálně se pohybují rychlostí 25 km/h, ale mohou zrychlit až na 56 km/h. Tohoto žraloka proslavil zejména film Čelisti od Stevena Spielberga, který byl inspirován skutečnými útoky v USA roku 1916. Někteří experti se však domnívají, že šlo tehdy o žraloka bělavého. Velký bílý žralok si umí udržet zásoby a dokáže žít i měsíc bez jídla. Dravá paryba je doma téměř ve všech oceánech, navíc malá populace se vyskytuje i ve Středozemním moři.

Žralok tygří

Tomuto žralokovi se přezdívá "mořská popelnice". Není se čemu divit, v jeho žaludku už vědci našli kdejaké předměty, například kola od auta, poznávací značky či kousky koní. Co najde, to sní. Jeho váha činí obvykle 385 až 635 kilogramů a měří kolem tří až čtyř metrů. Své jméno získal podle typických pruhů na těle. Podle webu International Shark Attack File má tento druh na svědomí nejméně 19 % všech fatálních útoků na člověka. Loví většinou v noci a v mělkých vodách s nižší viditelností kolem pobřeží. 

Naposledy tento druh zaútočil na egyptské pláži v Hurghadě, kdy stáhl pod hladinu mladého Rusa. Drastické záběry z pláže u hotelu Dreams Beach se ihned po krvavém útoku objevily na Facebooku. Čelisti vytasil ale i v letovisku Marsa Alam, kde usmrtil v roce 2018 Čecha Petra (†42).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy