Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Třímá Slovanskou epopej v rukách falešný dědic? John Omond prý není vnukem Alfonse Muchy

Slovanská epopej může být dočasně vystavena v centru Prahy.
Zdroj: Profimedia
Podvod

Umělecký podvod století? Tak by se dost možná dala nazvat kauza kolem Johna Omonda, vnuka malíře Alfonse Muchy. Podle dokumentů, které zveřejnil portál PrahaIN.cz, nemá původem britský podnikatel společnou krev jako česká legenda. Omondovým otcem má být údajně režisér Vladimír Čech. Pokud je to pravda, zakladatel Muchovy nadace a kurátor celé řady výstav by neměl mít nárok na spravování odkazu slavného výtvarníka.

John Omond Mucha jakožto vnuk malířské legendy Alfonse Muchy spravuje umělcův odkaz a založil si na tom i byznys. Nedávno například podepsal s Prahou smlouvu o umístění Slovanské epopeje do podzemí obchodního centra Savarin. Jenže podle portálu PrahaIN.cz by na nic takového neměl mít právo. Britský bankéř totiž údajně vůbec není vnukem českého umělce.
Dokazovat to má údajné prohlášení Jiřího Muchy, jež portál zveřejnil a v němž spisovatel uvádí, že si nepřeje, aby po něm John Omond dědil jakékoliv obrazy, peníze nebo autorská práva. Důvodem má být to, že britský podnikatel je dle Muchy ve skutečnosti synem režiséra Vladimíra Čecha. Tomu Jiří v minulosti psal scénáře k filmům.

Původ zpochybnila i Mládková

Ohledně pochybného původu Johna Omonda pojednává dedicsfalesnoukrvi.com. Podle něj se Jiří Mucha opakovaně vyjádřil, že nechce, aby britský finančník dědil. Údajně činil kroky, aby se tak nestalo, protože když se Omondovi přestalo jako bankéři dařit, syn slavného malíře předpokládal, že se bude snažit získat práva na umělcův odkaz. Jiří se tak snažil, aby bylo dědictví přerozděleno mezi jiné subjekty.

Tuto verzi potvrdila v minulosti nyní již zesnulá sběratelka umění Meda Mládková, s níž si Jiří dopisoval a měl jí své obavy sdělit. V roce 2003 mecenáška své svědectví oficiálně zaznamenala v dopise tehdejšímu ministru kultury Pavlu Dostálovi. Pochybnosti o Omondově nároku na dědictví tak kolují už nějakou dobu. Nyní by je měl rozseknout onen zveřejněný dokument, v němž Jiří uvádí pravý původ údajného vnuka. Připojený podpis však zatím nebylo možné ověřit.

Jiří Mucha nechtěl manželku zneuctít

Malíř Alfons Mucha po sobě zanechal dva potomky - syna Jiřího a dceru Jaroslavu. Syn, který se stal známým spisovatelem, byl dvakrát ženatý, přičemž ze druhého manželství s Angličankou Geraldinou Thompson měl vzejít právě John Omond. Otázkou ale zůstává, proč ho Jiří neuznával jako svého syna. Jednou z variant může být to, že nabyl podezření, že ho manželka podvedla. Jak ale uvádí portál PrahaIN.cz, spisovatel svou ženu nechtěl ponížit požadováním testu otcovství.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy