Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Třetí měsíc války za námi: Ztráty obou stran přehledně. Má Ukrajina šanci vyhrát?

3 měsíce války na Ukrajině: Ztráty obou stran přehledně
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 39 fotografií
TABULKA

Ruská násilná invaze na Ukrajinu vstupuje do čtvrtého měsíce trvání. Z otevřené a intenzivní války se pomalu stává zdlouhavá, krvavá invaze, výrazné ztráty zaznamenávají obě strany a ruským vojenským vůdcům je už teď jasné, že vítězný konec pro ně nepřijde brzy, pokud vůbec. Podívejte se na zdokumentované ztráty podle Oryxu a dalších nezávislých analytických webů. Má Ukrajina opravdu šanci vyhrát?

To, co mělo být podle Ruska bleskovou akcí, která měla Ukrajinu zaskočit nepřipravenou, zbavit zemi proevropského prezidenta a rychlým zásahem ji opět přiblížit Rusku, se zvrtlo ve zdlouhavou, krvavou a pořádně drahou válku. Evropa stále na Ukrajinu dováží nové a nové kusy techniky, zatímco ruská výbava, kterou se kremelský režim tak rád chvástal, ukazuje, že rozhodně není v tak dobrém stavu, jak si svět původně myslel.

Podobné je to i s ruskými vojáky. Žádní profesionálové, ale ani ne dvacetiletí kluci bez výcviku, s učebnicemi v batozích, nebo vysloužilí a postarší veteráni. Špatné vybavení, téměř žádná komunikační technika. To je jen několik největších problémů, se kterými se ruští vojáci na Ukrajině potýkají. Už od začátku se samozřejmě tyto problémy musí projevit na ztrátách jednotlivých armád.

Jedny z nejspolehlivějších zdrojů, ač se to může zdát těžko uvěřitelné, jsou online investigativci, kteří z obrovského množství zdánlivě bezvýznamných informací zvládli například dokázat, že režim Bašára Asada v Sýrii používal chemické zbraně, či dokázali vystopovat na sociálních sítích pohyb systému Buk, který sestřelil malajské letadlo nad Ukrajinou.

Jedním z těchto webů, který využívá obrovského množství online dat v kombinaci se znalostmi zbrojních expertů, je analytický blog Oryx, jenž si ve svém rozsáhlém výzkumu dal za úkol co nejlépe zmapovat boje na Ukrajině a začít sčítat techniku, kterou jedna strana druhé buď zničila, poškodila, či ji zabavila druhá strana. Nespokojí se však pouze s informacemi z jednoho zdroje, každý kus techniky je pečlivě vyfocený a zdokumentovaný. Pokud tomu tak není, daný kus techniky prostě není zaznamenán. Ve zvláštních vláknech řeší jak ruskou, tak ukrajinskou techniku.

Jak tedy vypadají ztráty na Ukrajině po třech měsících bojů?

Třetí měsíc války za námi: Ztráty obou stran přehledně. Má Ukrajina šanci vyhrát?


Při pohledu na ztráty nás zřejmě nečeká žádné překvapení. Ruské ztráty jsou přibližně trojnásobné oproti ukrajinským. Může to mít mnoho důvodů - obránci téměř vždy ztrácejí méně než útočníci, hlavně díky znalosti země a místního terénu. Lví podíl na tom samozřejmě má také taktika Rusů, která od začátku nebyla příliš koordinovaná. Z útoku na celou Ukrajinu se složitým přeskupováním sil stal později spíše pokus o obsazení Donbasu. Ani ten však evidentně nejde podle plánu.Související články

Další články

Nejnovější kauzy