Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Třes a kroucení nohama: Vladimir Putin po údajné operaci není ve své kůži

Má Vladimir Putin rakovinu?
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
zdravotní stav

Vladimir Putin minulý týden podstoupil „úspěšnou“ operaci rakoviny a zotavuje se, tvrdí poslední fáma o zdraví ruského vůdce. Devětašedesátiletý muž podstoupil blíže neznámý zákrok minulé pondělí po doporučení lékařů, že léčba je „nezbytná“, a to podle telegramového kanálu General SVR, který tvrdí, že získává informace z Kremlu. Tato zpráva se objevila jen několik hodin předtím, než Putin vystoupil na schůzce se spojencem Alexandrem Lukašenkem v Soči, kde ho kamera zachytila, jak nemotorně kroutí nohama.


Je to podruhé, kdy byl Vladimir Putin nafilmován při podivném pohybu. Už před týdnem ho zachytila kamera při setkání s prezidentem Tádžikistánu a pak se rozšířily zvěsti, že trpí Parkinsonovou chorobou. Zdálo se, že tádžický prezident Emomali Rahmon si během setkání s Putinem všiml nezvyklého pohybu a pohlédl na Putina, i když ho v rozhovoru nezmínil.

Kroutící pohyb by podle některých pozorovatelů mohl být pokusem zakrýt druh nedobrovolných záškubů způsobených Parkinsonovou chorobou - poté, co byl Putin viděn, jak třese paží před setkáním s Alexandrem Lukašenkem 18. února. Od té doby byl rovněž viděn, jak svírá područky židlí a rohy stolů ve snaze zamaskovat jakékoli třesy.

Parkinsonova choroba nebo rakovina?

Spekulace o Putinově zdraví začaly už před dvěma lety, když se říkalo, že trpí Parkinsonovou chorobou i rakovinou. Po invazi na Ukrajinu se jim znovu dostalo pozornosti. Kreml nejnovější zprávy o Putinově špatném zdravotním stavu nekomentoval, ale pravidelně popírá, že by měl Putin jakékoli potíže.

„V noci z pondělí 16. na úterý 17. května podstoupil ruský prezident Vladimir Putin chirurgický zákrok. Jeho ošetřující lékaři trvali na tom, že Putin by měl být operován co nejdříve. Podle lékařů, kteří se podíleli na léčbě prezidenta, byla operace úspěšná," uvedl k Putinově zdraví telegramový kanál Generál SVR.

„Putin osobně chyběl v informačním prostoru od 17. do 19. května a nebyl k dispozici ani svému nejbližšímu okruhu, s výjimkou Nikolaje Patruševa, tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace," píše dál kanál s tím, že od 17. do 19. května byly v informačním prostoru umístěny předem nahrané schůzky a zprávy.

Rovněž dřívější setkání s Lukašenkem měla ukázat, že Putin je fit, i když měl ve skutečnosti zdravotní problémy. Generál SVR několik týdnů tvrdil, že Putin měl podstoupit operaci, a to kvůli rakovině břicha. Jiné zdroje uvádějí rakovinu štítné žlázy nebo krve.

Oliver Stone: Putin se z rakoviny vylízal

Americký filmový režisér Oliver Stone, který strávil dva roky při rozhovorech s Putinem pro dokumentární seriál, podle deníku Daily Mail řekl, že věří, že ruský vůdce měl v jednu chvíli rakovinu, ale porazil ji. „Pamatujte si to, Putin měl tuto rakovinu a myslím, že se z ní vylízal,“ řekl tazateli podcastu Lexe Fridmana. Podle opozičního listu Proekt je pak Putin „neustále“ doprovázen lékařem specializujícím se na rakovinu štítné žlázy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy