Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Trenér pedofil roky zneužíval českou atletku: Docházelo k tomu i v jejím dětském pokojíčku

Tereza Vytlačilová byla velkým talentem české atletiky. Její kouč ji ale sexuálně zneužíval a zničil jí život.
Zdroj: Profimedia.cz
Zneužívání

Jméno Terezy Vytlačilové (26) dnes mohlo znát celé Česko pro její sportovní úspěchy, místo toho jí ale kariéru zničil její vlastní kouč, který ji po tři roky sexuálně zneužíval. Když k tomu poprvé došlo, bylo atletce pouhých patnáct let. Trenér Jaroslav K. byl za svůj ohavný čin odsouzen, z vězení se však dostal po pouhém roce. Co na tom, že Vytlačilové zničil do jisté míry život, když dodnes trpí úzkostmi i ve svém vlastním domě, kde ji taktéž zneužíval. Někdejší velký talent české atletiky se o své noční můře rozhodl promluvit na portálu Bez frází.

Tereza Vytlačilová byla teprve ve druhé třídě, kdy si jejího výkonu v přespolním běhu všiml kouč Jaroslav K. a nabídl jí, ať zkusí atletiku v jeho skupině. Malá dívenka kývla, ostatně v Poličce, kde žila, víceméně nic jiného nebylo. Zprvu bylo vše zalité sluncem, atletika začala Terezu bavit, těšila se na každý závod a s ostatními závodnicemi ve skupině se skamarádila, přičemž se jí začalo více než dařit.

Jenže už s prvními úspěchy se začala projevovat povaha jejího trenéra. Každý den v půl desáté večer musela sednout k počítači a psát mu o svém dni, pocitech, životosprávě. O tom ale večerní sezení vlastně ani nikdy nebyly. Jaroslav K. se jí snažil jen dostat pod kůži, aby jí mohl manipulovat. „Díváš se na televizi? Plýtváš mým časem?“ citovala Tereza svého trenéra v rozsáhlé osobní výpovědi na portálu Bez frází. Když se vzepřela, bylo zle, a tak se podvolila. Co ostatně zmohla jako osmiletá dívenka.

Od masáží k orálnímu styku

S přibývajícími roky Terezu izoloval stále víc, stejně tak se zmenšovala i jejich atletická skupina, protože Jaroslav K. se chtěl soustředit prý jen na její výkony. Ovládal ji, vydíral... Postupně to dospělo až do bodu, kdy na soustředění v Nymburce před Tereziným prvním dorosteneckým mistrovstvím světa se pokusil svou svěřenkyni líbat. Odmítla ho s tím, že jí to není příjemné a že má doma ženu.

Kouč si ale nedal říct. Na všech mítincích, soustředěních a závodech vždy zamlouval pokoj tak, aby měli jeden společný, ideálně s manželskou postelí. Tereza se mu zkrátka nemohla vyhnout. S postupem času jí začal dělat i maséra, prý aby ušetřili. Jenže z masáže nohou to přešlo na masáž intimních míst. "Věděla jsem, že to je špatně. Mohla jsem to říct… Jenže mi bylo patnáct, myslela jsem si, že to je prostě jenom nějaký úlet. Věřila jsem tomu. Že ho to přejde," doufala Tereza.

Nepřešlo. V době, kdy se Tereza stávala vycházející juniorskou hvězdou české atletiky, přičemž její juniorský výkon 56,26 je doteď rekordem českého mistrovství této kategorie, se začal její život úplně hroutit. Během jedné z masáží na ni vytáhl penis a chtěl, aby ho orálně uspokojila. Tereza to odmítla. "Zranila jsi mě, Terezo, tohle se chlapům nedělá. Chlapům se musí vyhovět. Přemýšlej o tom, jak se má žena chovat, máš na to týden…," popsala trenérovu reakci. O několik dní později už se podvolila a podlehla nátlaku.

Přiznání nevedlo k ničemu

O tři roky později, když bylo Tereze osmnáct, se dokázala svěřit své mamince, která se s trenérem znala a pracovala s ním ve škole. Během oněch tří let zneužívání si Jaroslav K. prováděl se svou svěřenkyní vše, co ho napadlo. Orální styk, vaginální styk, anální styk. Ponižování... To vše musela vytrpět, než sebrala odvahu a řekla matce, že je zneužívána vlastním koučem. A spolu s tím dodala, že se jí líbí dívky a že má partnerku.

"Mamka mi tehdy řekla, že jí pan K. slíbil, že se to nebude opakovat. Že budeme mít oddělené pokoje. Myslím si, že ji ještě víc zasáhla druhá část mého sdělení, že mám přítelkyni. Co si řeknou lidi? Těžko si mohla představit, co všechno jsem v té době už podstupovala," brání Tereza svou maminku, ačkoliv její reakce byla absolutně nedostatečná, jelikož ani nešla oznámit na policii, že jí trenér zneužívá dceru.

Znechutil jí všechno

Tereza tak pod Jaroslavem K. trénovala i nadále, ačkoliv věděla, že se nic nezmění. Jedinou nadějí byla maturita a úprk na vysokou školu do Prahy. Upínala se k tomu. Jenže ještě předtím přišel zlom na juniorském atletickém mistrovství světa v Eugene. Psal se tehdy rok 2014 a Tereza byla jednou z největších českých nadějí, zajímala se o ni média, sledovali ji američtí skauti.

Na turnaji v USA byla dlouhých dvacet dní. "Pan K. si znovu na atletickém svazu vyžádal soukromý pokoj, znovu mu bylo vyhověno. Byl přeci koučem jedné z hlavních postav výpravy. Nikdo se nezajímal, co se dělo za dveřmi, když otočil klíčem... Znechutil mi všechno. Nenechal mi nic. A já to snášela zpočátku s brekem a s tím, že se moje hlava uzavřela. Opustila moje tělo. Snažila jsem se přetrpět dvě hodiny, abych pak měla nějaký čas pokoj. Pak už jsem ani nebrečela. Vypnula jsem se. Oprostila od všech emocí. Říkal mi, že jsem jako sněhulák…," popisuje, co se v USA stalo.

Poté, co se nedostala do užšího finále především proto, že už to její hlava kvůli rokům psychického i fyzického utrpení vzdala, řekla trenérovi, že jí zničil život, a skončila. Snažila se vymazat z hlavy vše, co jí ona zrůda způsobila. Nešlo to. V té době také její maminka řekla otci, co trenér prováděl její dceři. Okamžitě se sebral a jel za ním. Tereza se bála, že ho zabije a že z toho bude mít problémy. Nestalo se tak. "Byl z toho zjištění pochopitelně absolutně zdrcenej," vzpomíná Tereza.

Za roky zneužívání směšný trest

Ačkoliv ještě dostala nabídku na to, aby trénovala s Barborou Špotákovou, jelikož talent a schopnosti měla na to, aby ji jednou zastoupila, oštěp vyvolával v Tereze bolestné vzpomínky. Proto dala atletice sbohem. Trenér Jaroslav K. nejen že zničil své svěřenkyni život, ale i její kariéru. Sebral jí zkrátka vše.

I proto zamířila na policii a podala na něj trestní oznámení. V té době už každý týden docházela na terapie. Výslech zvládla jen díky tomu, že právník zařídil, aby ji vyslechla žena. Jaroslav K. byl následně odsouzen, a to na šest let vězení. Trest se pak ale zkrátil jen na polovinu. Poté, co uplynuly tři roky, se Tereza chtěla dozvědět, zda si její bývalý kouč trest odseděl. To, co zjistila, ji šokovalo. "Pustili ho po necelém roce. Zasáhlo mě to, nebudu tvrdit, že ne. Nepřišlo mi to vůbec fér vzhledem k tomu, co mi provedl a jak se cítím," nechápe.

"Už je to osm let, co se mě pan K. naposledy dotkl. Bohužel i tak je to osm let utrpení. Nesnáším, když se mě někdo dotkne. Není mi příjemné, když si vedle mě sedne v práci na gauč kolega. Nedokážu se v takovou chvíli soustředit, jakkoliv spolu máme dobrý vztah. Pracuji na tom, není to ovšem snadné," vyjmenovává Tereza následky, které na ní řádění zrůdného kouče zanechalo.

Málem spáchala sebevraždu

Ačkoliv jí terapie pomohly a stále pomáhají, během let se málem několikrát pokusila o sebevraždu. Nakonec neměla na výběr a musela se nechat hospitalizovat na šest týdnů v odborném zařízení, s čímž jí pomohla i její tehdejší přítelkyně. S tou se ale musela rozejít, ačkoliv věděla, že ji partnerka milovala sebevíc a rozkrájela by se pro ni. Sama ale lásku nedokázala opětovat. Kvůli rokům zneužívání už nedokáže téměř nic cítit.

To platí dodnes, kdy je Tereze 26 let. Drobné krůčky ale přeci jen ukazuje, ostatně jedním z nich je i její osobní výpověď pro portál Bez fráze, kde vše popsala tak, jak se to stalo. Atletiku dnes již nedělá, zato hraje fotbal, který ji baví a během 90 minut na hřišti se zvládne radovat a cítit emoce. Pak ale zase nic. Sama ví, že ji čeká ještě dlouhá cesta, která zabere možná celý život. Oproti tomu muž, který za její utrpení může, si odseděl necelý rok...

Trenér zneužíval tenistku

Terezin příběh není ani zdaleka jediným podobným. Nedávno svět obletěla zpráva, že francouzská tenistka Fiona Ferro obvinila svého bývalého trenéra Pierra Bouteyrea ze znásilnění a sexuálního napadení. Pětadvacetiletá hráčka, jež vloni vystoupala ve světovém žebříčku až na 39. místo, o svém kroku podle ČTK informovala na sociálních sítích.

Vše oznámila i francouzské tenisové federaci. "Mám plnou důvěru v justiční systém v mé zemi. Dál se ke kriminálnímu vyšetřování nechci vyjadřovat," napsala Ferro. Vedení francouzské tenisové federace oznámilo, že bude hráčku v řízení, které proti svému bývalému trenérovi zahájila, podporovat. Zvažuje i podání občanskoprávní žaloby. Ferro podpořila i WTA.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy