Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Trapas Pekarové Adamové: V Arménii slíbila boj za svobodu, v Ázerbájdžánu hned otočila

Markéta Pekarová Adamová.
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
trapas

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová nezažívá zrovna úspěšné období. Zatímco v Česku jí lidé vyčítají zmatky kolem manželství pro stejnopohlavní páry, o nemalý trapas se postarala i na své návštěvě Arménie a Ázerbájdžánu. Zatímco v Jerevanu tvrdila, že se v sousedním Ázerbájdžánu bude za Armény rvát, v sousední zemi musela svou rétoriku výrazně mírnit.

Markéta Pekarová Adamová podnikla zahraniční cestu do Arménie a Ázerbájdžánu, dvou znepřátelených zemí, mezi kterými vládne obrovské napětí. Ozbrojený konflikt v podstatě probíhá už několik let. Předsedkyně Poslanecké sněmovny prohlásila, že "Česko chce, aby země na jižním Kavkaze byly v míru a prosperovaly," jak ji cituje tamní agentura ArmenPress na svém webu.

Kam vítr, tam plášť

S Arménií dlouhodobě spolupracujeme a podporujeme její proevropské směřování. V Jerevanu nedávno začalo docházet k politickému obratu v souvislosti s rostoucím uvědoměním, že Ruská federace představuje krajně nespolehlivého partnera. Arménii podporujeme nejen v rámci Východního partnerství, ale například i dvoustrannými projekty na posílení občanské společnosti,“ řekla podle tiskové zprávy na webu Poslanecké sněmovny.

Vyjádřila také podporu arménskému lidu v boji proti sousednímu státu. A tam byl právě kámen úrazu.

To si samozřejmě nenechala líbit druhá strana konfliktu. Pekarová zřejmě dostala upozornění, že podobná slova o podpoře Arménie jí nebudou v Ázerbájdžánu tolerována, a jak vyplývá z vyjádření pro tamní tisk, po chvilce už přednesla úplně jiný projev. "To, že Karabach je nedílnou součástí Ázerbájdžánu, je nade vši pochybnost a Česká republika vždy podporovala územní celistvost Ázerbájdžánu," cituje Pekarovou Adamovou ázerbájdžánská státní tisková agentura AZERTAG. Jak je vidět, na obou stranách hranice tak zřejmě říkala to, co každá strana chce slyšet.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy