Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tramvaj v barvách Ukrajiny sklízí odpor: Hřiba zalila vlna nenávistných reakcí

Tramvaj v barvách Ukrajiny na její finanční podporu sklízí odpor.
Zdroj: Twitter Zdeňka Hřiba
+ Další 2 fotografie
Ukrajinská tramvaj

Počin pražského dopravního podniku s modrožlutou tramvají spustil vlnu nevole. Hlavní město se připojilo k projektu, jehož cílem je vybírat dobrovolné příspěvky a podpořit tak Ukrajinu v různých oblastech. Najdou se tací, kteří si iniciativu pochvalují, jinak však Zdeňka Hřiba na jeho Twitteru čekala především vlna odporu. Někteří z komentujících varují před zbytečným rozdmýcháváním nenávisti.


Náměstka pro dopravu a bývalého primátora Zdeňka Hřiba na sociálních sítích lidé nešetří. „Vy jste fakt banda servilních de**ntů,“ hodnotil projekt na Twitteru uživatel Casey. Hřib si to ale nenechal líbit. „Vyjadřovat podporu někomu, kdo byl proti mezinárodnímu právu zločinně napaden agresorem, nemá se servilitou nic společného. Je to otázka práva a elementární lidskosti,“ kontroval náměstek.

Casey však neustoupil. „Ale je to servilní a selektivní. Kolik takových napadených zemí bylo a je a tramvaje v jejich barvách tu nejezdily. Toto symbolizuje servilitu a nejen to, ale i tupé pokrytectví. Udělali jsme z ČR krmelec pro kde koho,“ opominul fakt, že příspěvek na Ukrajinu je zcela dobrovolný.

Zdeněk Hřib Prahu asi nezná

„Vy jste tady přes dopravu, a ne přes tohle. Co si to vůbec dovolujete?“ rozčiloval se uživatel Majkl nad aktivismem magistrátu a dopravního podniku. „Je podporovaná snad málo? A tohle bude mít spíš opačný efekt, kdy místní uvidí, jaké jste netáhlo. A Praha kvůli vám každý den kolabuje.“

Tramvaj hned první den svých jízd měla nehodu, když se srazila s osobním autem, oznámil následně Hřib a asi v reakci na negativní odezvu při oznámení iniciativy si dovolil zažertovat. „Naštěstí to byl podle dostupných informací jen nevinný ťukanec a ne sabotáž s geopolitickým podtextem. Tramvaj dnes opět vyráží do provozu!“ napsal na Twitteru. Jako místo nehody označil Drinopol, incident se však odehrál poblíž stanice U Kaštanu, což Hřibovi, jakožto bývalému primátorovi, komentující omlátili o hlavu.

„Vy jste fakt už pošahanej, jak Vás může vůbec napadnout, že by to někdo udělal schválně,“ rozhořčoval se Vladimír. „Fakt komunista, všude vidí nepřítele, hlavně, když sám ví, že co dělá, není moc košér. Vaše strana úžasně rozesírá společnost v zájmu Německa a EU,“ má o pravých nepřátelích republiky jasno.

Neprovokujte!

Jakub pro změnu upozorňoval, že tramvaj zbytečně jitří emoce. „Už teď u nás Ukrajinci cítí napětí a tímhle moc nepomáháte,“ varoval. „Možná nějaká aktivistická p*** tomu tleská, ale chlapi, co přijdou ze stavby na pivo nechtějí poslouchat, že už jich mají všichni v ČR plný zuby, a to přesně kvůli těmhle agitkám, co se dějí jen v ČR,“ hodnotí Jakub. Jiní diskutující se dobře bavili nad emocemi, které téma vyvolává.

Do projektu #RIDEFORUKRAINE se před Prahou zapojilo více evropských měst, jmenovitě Vídeň, Haag, Riga nebo Vilnius, píše portál Hlavního města Prahy. QR kód natištěný na tramvajích odkazuje na web platformy UNITED24. Na ní je pak možné Ukrajinu finančně podpořit v šesti různých oblastech, těmi jsou humanitární pomoc, zdravotnické potřeby, odminovávání, vzdělávání a věda, rekonstrukce země a rovněž prostředky na obranu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy