Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Tragický pád letadla si vyžádal čtyři lidské životy. Pilot, letící z Příbrami do Chorvatska, nabízel střídání u řízení neznámým lidem

Trosky letadla společnosti China Eastern.
Zdroj: Profimedia.cz
Tragédie

U rakouské obce Grünau se v sobotu odpoledne zřítilo malé letadlo, na jehož palubě zahynuli čtyři lidé. Ačkoli se oběti tragédie zatím údajně nepodařilo identifikovat, podle dostupných informací měl pilotovat Čech, jehož přátelé na sociálních sítích již nyní vyjadřují upřímnou soustrast. "Bohužel jiné letadlo dnes z Příbrami do Chorvatska nevzlétlo. RIP," komentují zdrcení blízcí. Příčina nehody zatím není známa. 

K tragédii mělo dojít u rakouské obce Grünau im Almtal dnes odpoledne. Na palubě malého letadla po nehodě zahynuli čtyři lidé. Jako první informovala o nehodě agentura APA, podle níž se oběti zatím nepodařilo identifikovat. Stroj typu Rockwell Commander 112B podle serveru Aviation Safety Network startoval v české Příbrami a mířil na chorvatskou Istrii, jak informuje ČTK, která nyní zjišťuje informace z příbramského letiště.


Pátrání po letadle bylo obtížné

Úřady vyhlásily rozsáhlé pátrání po jednomotorovém čtyřmístném letadle kolem poledne. S pomocí helikoptér po něm pátrali hasiči, policisté, horská služba a také členové Červeného kříže. Trosky i oběti se podařilo nalézt po čtyřhodinovém pátrání v zasněženém lyžařském areálu, uvedla rakouská tisková agentura.

Policejní mluvčí Barbara Riedlová sdělila, že vzhledem k zimním podmínkám byly pátrací a záchranné práce obtížné. Příčina nehody zatím není známa, případ vyšetřuje hornorakouský kriminální úřad.

Na palubě měl zahynout Čech

Ačkoli podle posledních informací agentury APA se oběti tragické nehody zatím nepodařilo identifikovat, podle zatím nepotvrzených informací na palubě zahynul mladý český pilot. To vyplývá ze sociálních sítí, kde mu nyní zdrcení blízcí přátelé věnují poslední sbohem a pozůstalým vyjadřují upřímnou soustrast.

"Doufám, že to nejsi Ty," píší v komentářích přátelé s kapkou naděje poté, co v médiích se objevily první informace o případu. Jiní již příliš nadějí, že se nejednalo právě o jejich kamaráda, nemají. "Bohužel jiné letadlo dnes z Příbrami do Chorvatska nevzlétlo. RIP," nebo "Moc mě to mrzí," vzkazují.

Kopilota hledal přes inzerát

Dotyčná osoba přitom před letem nabízela možnost účasti dalším osobám a dokonce hledala někoho jako kopilota. "Odlet z Příbrami a návrat taky tam. Letadlo Commander 112B, avionika pro lety za každého počasí, autopilot. Vše vysvětlím, podílení na řízení letadla je povinnost! Můžu vzít max. tři pasažéry, letenka na hlavu 7500 Kč při obsazení celého letadla. Celkově v luftu 2,5 hodiny, počítám, že bude mezipřistání, jak jsem psal výše, takže u řízení se vystřídá každý pasažér," napsal dotyčný na sociálních sítích. Nabízí se tedy otázka, zda v tragickém momentě pilotoval zkušený pilot.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy