Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Tragický let z Příbrami do Chorvatska: Čtyři mrtví Češi, pilot nabízel služby na Facebooku

Trosky letadla.
Zdroj: Profimedia.cz
nehoda

Havárie letadla, které odstartovalo z české Příbrami a směřovalo na chorvatskou Istrii, si vyžádala čtyři lidské životy. Mezi oběťmi mohly navíc podle tiskové zprávy hornorakouské policie být i Češi. Finální potvrzení incidentu však závisí na výsledcích pitvy, píše deník Blesk.

Jednomotorový letoun typu Rockwell Commander 112B, registrovaný v Německu, odstartoval z Příbrami a měl jako cíl chorvatskou Istrii. Záznamy ukazují, že letadlo začalo kličkovat před pádem, což potvrzuje i letecký radar. Trosky letadla byly objeveny kolem druhé hodiny odpolední v sobotu 25. listopadu, píše Blesk.

Identita zesnulých zatím není známa, ale místní policie uvedla, že oběťmi jsou s největší pravděpodobností Češi. Státní zastupitelství ve Welsu zatím nařídilo pitvu. Totožnost čtyř mrtvých – dvou mužů a dvou žen – se stále ještě ověřuje, a to i ve spolupráci s českými úřady.Diskuze byla později vypnuta

V souvislosti s nehodou se objevila informace o možném instruktorovi s iniciálami H. K., který nabízel své letecké služby na sociální síti Facebook. Jeho poslední příspěvek ve čtvrtek 23. listopadu obsahoval plánovanou trasu letu a nabídku spolucestování. V něm lákal potenciální pasažéry na prožití okouzlujícího výletu přes chorvatské antické město Pula a další atrakce v regionu.

Příspěvek poté vzbudil ve facebookové skupině silné reakce, někteří vyjádřili soustrast, zatímco jiní poukázali na údajnou nezkušenost pilota v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Diskuze byla později vypnuta.

„Za celý tým správců a moderátorů skupiny vyjadřujeme upřímnou soustrast a lítost nad touto nešťastnou událostí. Diskuzi nicméně vypínáme. Nepřísluší nám ani nikomu jinému hledat viníka. O to se postarají příslušné úřady. Je na místě, aby každý při nabídce spolucestování zvážil příslušná rizika. V tomto případě to byla nehoda letadla, ale uvědomte si, že se podobné nehody mohou stát kdykoli,“ zní jeden z příspěvků.

Příčinou nehody mohlo být špatné počasí

„Stejně tak se podobná nehoda může stát v autě, pokud se přidáte k někomu ze skupiny na výlet, v dodávce, v karavanu nebo i třeba jen na pěším výletě. Všichni jsme dospělí a svobodně se rozhodujeme, v koho vkládáme svoji důvěru. Ať už je to letecká společnost, cestovní kancelář, průvodce, řidič autobusu, taxikář, všichni jsme ve výsledku jen lidi a nehody se stávají,“ dodává komentář.

Příčinou nehody mohlo být špatné počasí se silnými větry a hustým sněžením, ​jak se uvádí v tiskové zprávě. To vedlo k domněnce, že pilot mohl ztratit kontrolu nad letadlem. Někteří odborníci také poukazují na nevhodnost typu letadla pro let přes Alpy za daných podmínek – pilot nemohl spoléhat na letové přístroje a musel létat pouze podle toho, co přímo viděl, což bylo extrémně obtížné.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy