Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Tornádo na Moravě: Rok po katastrofě vzniká unikátní pomník z trosek zničených domů

Hotovo by mělo být v sobotu.
Zdroj: Barbora Zdráhalová, publikováno se souhlasem
+ Dalších 8 fotografií
VZPOMÍNKA

Česká republika si připomíná první smutné výročí od události, která nemá v naší historii obdoby. Přesně před rokem se částí jižní Moravy prohnalo tornádo, které doslova srovnalo se zemí celé části vesnic. Stovkám lidí změnilo život během několika málo vteřin. V jedné ze zasažených obcí teď vzniká unikátní pomník složený z trosek majetku zničeného při řádění smrtícího živlu. Co prozradila Deníku jedna z dobrovolnic, která se na stavbě památníku podílela?

Unikátní památník, který pochází z dílny akademického sochaře Michala Blažka a studentů architektury z ČVUT, bude připomínat obřího ježka složeného hlavně z trámů poničených domů. Umístěn bude přibližně na půli cesty mezi Moravskou Novou Vsí a Hruškami, tedy dvěma vesnicemi, které řáděním živlu utrpěly asi nejvíce.

Trámy pocházejí ze zničených střech

„Pocházejí ze střech domů z obcí Hrušky, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Lužice. Některé nám daroval z vlastního zničeného domu například i starosta Mikulčic Josef Dvořáček,“ řekla při stavbě památníku Deníku dobrovolnice Barbora Zdráhalová, která spolu s dalšími několika dobrovolníky stavbu památníku zajišťuje.

"Zavezly se základy, srovnal povrch, natřely všechny nové trámy a pořád stoupáme a stoupáme výš a výš. Dnes se opět pokračuje a pevně věříme, že zítra to nějak doklepneme, protože přijedou další machři na pomoc," shrnuje práce Zdráhalová na Facebooku.

V místě řádění tornáda dnes a během víkendu probíhá celá řada vzpomínkových akcí. O katastrofě také pojednává dokument, který Česká televize uvedla v premiéře na ČT2.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy