Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Terorismus v Norsku: Íránec vraždil v gay baru v Oslu, 2 mrtví, 14 zraněných

Teroristický čin v Norsku: Muž s íránskými kořeny vraždil v Oslu
Zdroj: Profimedia.cz
Střelba

Dva lidé zemřeli a 14 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu a jeho okolí, uvedla podle agentury Reuters norská policie. Útok se odehrál u baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), a v okolních ulicích. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu. Podle vyšetřovatelů jde o teroristický čin

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní místního času (1:00 SELČ) na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen pět minut poté, uvedla agentura AFP.

Někteří ze 14 zraněných byli převezeni do nemocnice, uvedla policie. Tři lidé jsou zraněni vážně, řekli podle norského deníku VG policisté novinářům na místě. Svědci médiím vypověděli, že lidé v panice utíkali z místa pryč, uvedla agentura APA. Policie podle ní uzavřela rozsáhlou oblast kolem podniku a požádala očité svědky, aby šli do blízkého hotelu. Nad centrem Osla nad ránem kroužily helikoptéry a ve městě byly slyšet sirény policejních automobilů, popsala Reuters.

"Vypadal, že je velmi odhodlán, kam míří. Jakmile jsem pochopila, že je to vážné, dala jsem se na útěk. Na zemi jsem viděla ležet zakrváceného muže," popsala deníku VG útok svědkyně. Jiný svědek vypověděl, že útočník použil automatickou zbraň. Tuto informaci ale policie ještě nepotvrdila.

Střelec pochází z Íránu

Norská policie vyšetřuje noční střelbu jako teroristický čin. Zadržený má norské občanství a pochází z Íránu. Už dříve byl v hledáčku policie, teď odmítá vypovídat. Policie ho obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. Jednou z hypotéz je, že šlo o zločin z nenávisti, dodal.

Norskou metropolí měl dnes projít průvod za práva komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), pořadatelé ho ale na doporučení policie zrušili, uvedla stanice TV2. Norsko si letos připomíná 50 let od povolení vztahů osob stejného pohlaví. K pochodu hrdosti se vázalo mnoho doprovodných akcí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy