Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tajemná Praha: Tohle je jeden z nejstarších hřbitovů světa, leží tu i tvůrce Golema

Hřbitov má úžasnou atmosféru.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 19 fotografií
GALERIE

V cyklu redakce eXtra.cz o tajemných pražských místech zrovna tento hřbitov nemůže chybět. Od těch, které jsme zmapovali minule, se dost liší. Nenajdete tu kříže, pokrývka hlavy je tu u mužů povinná a abyste si jej mohli prohlédnout, musíte zaplatit nemalé vstupné. Starý židovský hřbitov na pražském Josefově ale rozhodně stojí za to.

Pražské Židovské město je hojně navštěvováno turisty jak z domova, tak ze zahraničí. Není divu, místní synagogy a pamětihodnosti jako by vás vtáhly o několik staletí zpět v čase. Místní židovské pohřebiště je totiž jedno z nejstarších na světě a své první věčné nájemníky přivítalo už v 15. století. Od té doby se tam nahromadilo na dvanáct tisíc náhrobků popsaných hebrejštinou a leží tam i světoznámé osobnosti.

Mrtví na židovském hřbitově leží ve vrstvách

Protože hřbitov se časem ocitl doslova v centru vznikajícího velkoměsta, byl několikrát rozšiřován, nicméně zájmu o pohřbení právě tam se stejně nepodařilo zcela vyhovět. Mrtví tak začali být postupně ukládáni do vrstev, kterých je k dnešnímu dni podle informací Židovského muzea v Praze asi deset. Vcelku morbidní představa s ryze praktickým řešením.

Hrob tvůrce Golema

Nejstarší náhrobek pochází z roku 1439, pohřbívat se na tomto místě definitivně přestalo v roce 1787. Každý si vybavuje známou legendu o Golemovi, hliněném služebníkovi, kterého na konci šestnáctého století údajně vzkřísil a lidské vlastnosti mu vtiskl Rabi Löw. I jeho hrob zde najdeme, přestože zemřel už v roce 1609. Nejstarší náhrobky se sice nedochovaly kompletní, jejich zrekonstruované fragmenty ale stále lze najít zazděné ve zdi hřbitova.

Pokud budete tajemný hřbitov chtít navštívit, doporučujeme jej spojit s prohlídkou dalších částí staré pražské židovské čtvrti. Součástí vstupenky, kterou lze pořídit od 350 korun, je mnoho dalších židovských památek. Více informací o otevírací době a provozu jednotlivých synagog a dalších pamětihodností najdete ZDE.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy