Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Svoboda slova podle Putina: Rusové se při otázce na prezidenta ohlíží a pak utečou

Vladimir Putin a jeho tvrdý režim.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
KRITIKA JE NEPŘÍPUSTNÁ

Že to v Rusku není se svobodou slova moc slavné, tak nějak tuší celý svět. Jak svobodně se můžete vyjadřovat, tím více, pokud se vás někdo zeptá na politiku nebo prezidenta Vladimira Putina, skvěle ilustruje video, které se jako lavina začalo šířit po Twitteru. Než se mladík odhodlá rozpovídat o názoru na prezidenta, stane se několik věcí, které si ve svobodné zemi nedokážeme představit.

Dokážete si představit, že byste se v Česku ne zrovna hezky vyjádřili o některém z vládních politiků? Asi bez problémů. Stačí se podívat na sociální sítě a urážek politiků toho nejhrubšího zrna tam najdete nepočítaně. V Rusku to ale tak jednoduché není. Už jsme vám přinášeli zprávy o lidech, které zatkli za to, že v restauraci mluvili o válce, nebo že se s Instagramem podělili o sen se Zelenským. Ale video, které se objevilo nedávno, skvěle ilustruje, jak lidé v Rusku musejí smýšlet.

"Jaký je váš názor na prezidenta Vladimira Putina," zni jednoduchá otázka štábu, který se ptá mladíka na ulici v Petrohradu. To, co následuje, je jako ze špatné grotesky. Mladík se dvakrát ohlédne, jestli jej někdo nesleduje, pak se rozpačitě podívá na štáb a třikrát zopakuje, že jsou přece v centru Petrohradu. "Proč se vůbec bavíme o Putinovi," zní mladíkova poslední věta a kamera ukazuje, že mladík kvapně opouští místo rozhovoru. Video na Twitteru zveřejnil účet Visegrád 24.

Jak je vidět z videa, běžný Rus si prostě nemůže být jistý, kde kdo naslouchá, kam se nahrávka dostane a hlavně: Co ještě může říci, aby z takových vět neměl problém on nebo jeho rodina. Důkazy o svobodě slova v Rusku jsou to více než vypovídající.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy