Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Svět si připomíná Den romského holokaustu: V Česku roste památník v Letech, jeho otevření je už na dohled

Model tehdejšího nacistického tábora v Letech u Písku.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Vzpomínka

Ve středu 2. srpna si svět připomíná Památný den romského holokaustu. Jde o příležitost k připomenutí tragické noci z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté vyhladili takzvaný „cikánský tábor“ v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau poblíž polského města Osvětim, uvádí Muzeum romské kultury. Během jediné noci tehdy v plynových komorách zahynulo přibližně 4300 starších osob, nemocných, osiřelých dětí a matek s dětmi. Na území dnešního Česka existovaly dva koncentrační tábory pro Romy – v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku.

Muzeum romské kultury v místě bývalého tábora na Blanensku pořádá pietní akty nepřetržitě od roku 1995, kdy poprvé získalo k takové aktivitě podporu starosty Hodonína u Kunštátu. V roce 2009 stát vykoupil tehdejší areál Žalov. Nejprve areál spravovalo národní pedagogické muzeum, které začalo budovat památník s expozicí. V roce 2015 přešel památník pod Muzeum romské kultury, které v roce 2019 místo zpřístupnilo a loni otevřelo stálou expozici.

Složitější je osud někdejšího koncentračního tábora v Letech. Na místě, kde v letech 1942 až 1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor, vyrostl po roce 1970 velkokapacitní vepřín. Po dlouhých letech politických debat a úředních tahanic se státu podařilo vepřín v roce 2018 odkoupit za 450 milionů od firmy Agpi, která tam chovala na 13 tisíc prasat. Bourání vepřína skončilo na konci loňského roku. Místo něj tam vznikne – podobně jako v Hodoníně u Kunštátu – Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, které chce Muzeum romské kultury otevřít v první polovině příštího roku, jak se uvádí na oficiálních stránkách.

Romský holokaust si vyžádal až půl milionu životů

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo přes 1300 Romů – mužů, žen i dětí. Kvůli otřesným hygienickým podmínkám, nemocem i špatnému zacházení 327 z nich zemřelo, přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů, necelých deset procent z původní populace v českých zemích. Celkový počet romských obětí holokaustu se podle ČTK odhaduje na 300 až 500 tisíc.

Archeologové před čtyřmi lety zjistili, že největší část tábora v Letech se nacházela právě v prostoru bývalého vepřína. Areál zabírá přes 100 tisíc metrů čtverečních. Expozici tamního památníku za více než deset milionů korun vytvoří společnost Muzea Servis.

Rodinné fotografie i archeologické nálezy

Expozice uvnitř památníku bude multimediální. Bude se zaměřovat na předválečný život Romů a Sintů v Čechách, internaci v táboře v Letech u Písku a holokaust Romů a Sintů obecně. Pak i na dobu poválečnou a její (ne)připomínání válečných osudů Romů a Sintů a samozřejmě bude reflektovat i boj za důstojné místo připomínání holokaustu,“ uvedla v dubnu mluvčí Muzea romské kultury Karolina Spielmannová.

Venkovní expozice zahrne stejné časové období jako expozice vnitřní. „Bude se zabývat perspektivou pamětníků a jejich příběhy. Návštěvníci uvidí rodinné fotografie, záznamy vzpomínek pamětníků nebo i část archeologických nálezů,“ dodala Spielmannová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy