Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Svědectví Lékařů bez hranic z Pásma Gazy: Nedostatek vody i jídla, i 500 zraněných denně

Lékaři bez hranic ošetřují dětského pacienta v nemocnici Šífá na území Pásma Gazy.
Zdroj: Se souhlasem Lékaři bez hranic
+ Další 3 fotografie
lékaři bez hranic

V nesmírně obtížných podmínkách pracují zdravotníci organizace Lékaři bez hranic na území Pásma Gazy. Přímo v epicentru válečného konfliktu se snaží zachránit co nejvíce z obrovského počtu pacientů, potýkají se však s řadou nepříjemných a specifických potíží – mimo jiné v nich rovněž panuje obava o svůj vlastní život. Redakci eXtra.cz se podařilo získat dvě pohnutá svědectví – první patří plastickému a rekonstruktivnímu chirurgovi jménem Hafezi Abukhussy, druhé přináší pohled projektového koordinátora lékařských aktivit na jihu Pásma Gazy, Nicholase Papachrysostomoua.

Je těžké popsat, co se kolem nás děje. Humanitární potřeby jsou tady obrovské. Není tu plyn ani benzín a bez nich se nic nepohne. Nelze vařit jídlo, úpravny vody nefungují pořádně, takže není dostatek ani vody k pití. Hygienické podmínky jsou tu velmi nejisté a všude jsou skupiny nuceně vystěhovaných osob. Hustota zalidnění je tu neuvěřitelná,“ shrnuje své poznatky chirurg Lékařů bez hranic Hafezi Abukhussy. Zároveň dodává, že následkům konfliktu mezi Palestinci a Izraelem se na místě nelze nikde vyhnout.

Domy, které jsme viděli například včera, když jsme jeli po ulici, už tam nejsou. I když jste lékař, je těžko uvěřitelné, že životy zde mizí doslova ve zlomku sekundy,“ přiznává v rozhovoru, který byl poskytnut redakci eXtra.cz. Podle něj je na místě neustále přítomné také utrpení lidí ze ztráty svých blízkých. „Duševní stav lidí tady je velmi složité vůbec popsat,“ podotýká.


Někdy i 500 zraněných lidí denně

Popisuje také, jak v poslední době otevřeli provizorní centrum pro primární zdravotní péči: A bylo samozřejmě v okamžiku přeplněné stovkami lidí. Potýkáme se s chronicky nemocnými lidmi bez léků, kvůli kritickému nedostatku gynekologů přicházejí ženy o reprodukční schopnost. Trpí tu všechny lidské orgány, na které si vzpomenete,“ vypovídá na videu přepracovaný lékař.

Za první den funkce centra podle něj přišlo 750 pacientů. Tým Lékařů bez hranic byl ale schopen prohlédnout jen čtvrtinu z nich. Abukhussy rovněž vyjadřuje obdiv k místní komunitě a dalším zdravotníkům, kteří i přes velmi obtížné podmínky pokračují ve své práci.


Jeho kolega Nicholas Papachrysostomou přiznává, že od začátku konfliktu pracuje prakticky nepřetržitě, 24 hodin denně. „Je to opravdu, opravdu těžké. Taková zranění a takovou závažnost zranění jsem nezažil ani během předchozích válek. Jsou tu těžké případy a všechna zranění zahrnují popáleniny. Dovedete si představit, že denně přijímáte 100 nebo 200 pacientů, někdy i 500 zraněných denně?“ uvádí.

Podle něj se situace v posledních dnech stává ještě obtížnější než dosud, a to kvůli skutečnosti, že mnoho dalších nemocnic bylo evakuováno. Nápor na ta fungující zařízení je tak nepředstavitelný.

Válka v Izraeli

Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.

Mohlo by vás zajímat:

Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy