Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Svědci v kauze Čapí hnízdo: Byla to Babišova srdeční záležitost, za farmou stál Agrofert, řekl bankéř

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
Soud

Ve druhém týdnu soudního procesu v kauze Farmy Čapí hnízdo přišly na řadu důležité výpovědi manažerů banky HSBC. Ta subjektu poskytla půjčku na stavbu areálu a její zaměstnanci měli údajně přijít na to, že za farmou stál Agrofert. "To je také důvod, proč byl úvěr poskytnut. Bez toho by to nebylo možné," řekl u soudu svědek a bývalý zaměstnanec HSBC Filip Koutný. Jak informuje ze soudní síně zpravodaj eXtra.cz, obžalovanému Andreji Babišovi se výpověď ani trochu nelíbila, podobně jako výpovědi dalších bankéřů.

Prvním předvolaným svědkem byl v pondělí bankéř Filip Koutný. Ten v minulosti působil jako šéf oddělení finanční správy v pražské pobočce banky HSBC a dostal výpověď poté, co vypovídal na policii v kauze Farmy Čapí hnízdo proti Andreji Babišovi.

Právě banka HSBC (The Honkong and Shanghai Banking Corporation) poskytla v minulosti farmě půjčku. Z uniklých spisů vyplynulo, že zaměstnanci banky si prověřili tehdejší majitele a měli přijít na to, že za projektem stál Agrofert. V době, kdy farma žádala o dotaci 50 milionů korun, tedy nebyla podle obžaloby malým a středním podnikem.

Srdeční záležitost

Sám Koutný označil farmu za kuriozní projekt, na němž se podílel právě obžalovaný Babiš. "Paní Petra Procházková (finanční ředitelka Agrofertu, pozn.red.) o tom mluvila jako o srdeční záležitosti pana generálního, jak nazývala Babiše," řekl svědek.

Koutného výpověď se pak točila kolem poskytnutí úvěru ze strany banky. Ta by podle jejího bývalého manažera nikdy neposkyla farmě půjčku, kdyby za ní nestál právě holding Agrofert. "Bez něj by byl projekt jen těžko realizovatelný. Neměli by jinak čím ručit," uvedl Koutný, podle kterého se v HSBC obecně mělo za to, že Čapí hnízdo patří Agrofertu.

Soudce napomínal Babiše

Svědectví se nelíbilo Babišovi, který nad slovy Koutného pravidelně kroutil hlavou a ušklíbal se. Dokonce se pokusil reagovat, což mu ale soudce Jan Šott promptně zakázal a napomenul ho, že nesmí vstupovat do výpovědi. Babiš se tak musel spokojit pouze s konzultacemi se svými obhájci, kteří si následně vyžádali čas na krátkou poradu.

Ještě před ní ale Babišovi advokáti Josef Bartončík a Eduard Bruna "dusili" Koutného s dotazy, zda se na poskytnutí úvěru sám podílel. To bankéř odmítl. "Informace mám od kolegů na úrovni ředitelů odborů, kteří to schvalovali. Neměli důvod o tom lhát, stejně tak nevěřím, že by falšovali jakékoli dokumenty," bránil se Koutný.

Kolegové potvrdili Koutného slova

Po Koutném byl předvolán další bývalý zaměstnanec banky HSBC Pavel Šlancar. Ten se někdy mezi lety 2007 až 2009 účastnil jednoho jednání o poskytnutí úvěru a setkal se kvůli tomu s Procházkovou. Šlancar si podle své výpovědi vzpomíná na to, že farma za sebou neměla žádnou historii, a tudíž se banka neměla o co opřít. Zbytek výpovědi popisoval, za jakých podmínek mohla být půjčka poskytnuta.

Šlancar vypovídal oproti Koutnému velmi krátce. Pak přišel na řadu František Kopřiva, bývalý generální ředitel české pobočky banky HSBC. Potvrdil slova prvního svědka, že se ve firmě považovala farma za součást Agrofertu. Sám si ale z té doby příliš nepamatuje. "Nicméně si vybavuji, že jsem od podřízeného dostal informaci, že se chystá řešit nějakou farmu na Benešovsku a že jejím garantem je Agrofert," uvedl Kopřiva.

Dále se bývalého generálního manažera banky doptával žalobce Jaroslav Šaroch. Mimo jiné položil otázku, zda by farma měla šanci dostat úvěr, pokud by za ní nestála jako garant velká společnost jako právě Agrofert. "To by bylo velmi nepravděpodobné," odvětil Kopřiva.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy