Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Studenti VŠE nechtějí Ševčíka za děkana. Svolali demonstraci

Na demonstraci se prý pokusil strhnout ukrajinskou vlajku.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Odstoupení

Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák vyzval děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka k odstoupení z funkce. Podle Dvořáka Ševčík svým chováním poškozuje zájmy univerzity. Děkan novinářům po setkání s rektorem řekl, že podání rezignace zváží. Podle Seznam Zpráv chce delší dobu na rozmyšlenou.

Budoucnost fungování děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka visí na vlásku. Rektor Petr Dvořák chce, aby odstoupil. Učinil tak poté, co se Ševčík zúčastnil sobotní demonstrace na Václavském náměstí, kde se měl navíc se skupinou radikálů pokusit strhnout ukrajinskou vlajku umístěnou na budově Národního muzea.

Ševčík to ale podle České tiskové kanceláře odmítá a tvrdí, že šel jen náhodou okolo. Dvořák chce přesto jeho odstoupení. V úterý ráno přinesl Ševčík na rektorát papír s rozhodnutím, zda výzvu přijme, nebo ne. Seznam Zprávám však nechtěl své rozhodnutí sdělit.

Ševčík chce delší čas na přemýšlení

Podle informací České televize Ševčík rektora požádal o prodloužení termínu, do něhož se má k výzvě vyjádřit. „Mohu potvrdit, že pan děkan požádal o prodloužení lhůty. Je to stále v jednání,“ prozradila pro Seznam Zprávy mluvčí VŠE Věra Koukalová.

Ve středu je před budovou VŠE naplánovaný protest studentů proti Ševčíkovi. „Přišli s tím sami studenti Národohospodářské fakulty. Tím více se ukazuje, jaká na fakultě panuje situace. Ukazuje se, že nejde jen o názor rektora, ale i studentů, kteří na fakultě řízené děkanem Ševčíkem studují,“ nechal se slyšet místopředseda akademického senátu VŠE Lukáš Hulínský.

Zákon dovoluje děkana odvolat

Podle zákona o vysokých školách může rektor odvolat děkana z vlastního podnětu, avšak pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy