Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Strmý pád Novotného: Ve hře je vyhazov z ODS kvůli Aničce. Starosta si sype popel na hlavu

Pavel Novotný si to zavařil v ODS: Strana se ho chce zbavit kvůli výroku o Aničce Slováčkové
Zdroj: koláž eXtra.cz/eXtra.cz Pavel Dvořák/Herminapress
+ Další 4 fotografie
politik

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný si to pořádně zavařil ve své domovské straně. Předsednictvo ODS podle ČTK v úterý večer konstatovalo, že jeho výroky o nemocné Aničce Slováčkové "jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS". Novotný o Aničce na sociálních sítích napsal, že zemře a "bohužel nemá žádnou šanci". O jeho osudu nyní bude rozhodovat výkonný výbor strany. Kontroverzní politik si nyní na sociálních sítích sype popel na hlavu. 

Výroky starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z poslední doby jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Konstatovalo to v úterý předsednictvo občanských demokratů, sdělil ČTK mluvčí strany Jakub Skyva. Předsednictvo nemá podle stanov strany možnost člena vyloučit. Takovou pravomoc má výkonná rada, která se bude podle mluvčího otázkou zabývat na příštím jednání. Jeho termín zatím nebyl určen, dodal. Novotný ČTK napsal, že jeho jednání bylo neodpustitelné a je na výkonné radě ODS, aby posoudila, zda je to na vyloučení ze strany.

Pavel Novotný: Bude mi to líto, ale zasloužím si to

"Za chyby se platí. To, co jsem předvedl, je neodpustitelné. Jestli je to na vyhazov ze strany, od toho máme výkonnou radu. Bude mi to líto. Ale zasloužím si to a život půjde dál," napsal politik na sociální síti X.

Novotný vzbudil rozruch a nejnovější kritiku ze strany některých svých spolustraníků v čele s předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou nedávným příspěvkem na sociální síti X ohledně zdravotního stavu Aničky Slováčkové, která bojuje s rakovinou. Po kritice starosta příspěvek smazal a omluvil se, část občanských demokratů však i tak volá po jeho odchodu ze strany.

Řeporyjský starosta čelí kvůli svým výrokům a příspěvkům na sociálních sítích problémům opakovaně. V úterý ráno se například před obecním úřadem v Řeporyjích objevila kupa hnoje, k jejímuž umístění se na internetu přihlásila skupina My zemědělci a odůvodnila akci mimo jiné dehonestujícími výroky Novotného o zemědělcích.

Politik je stále v podmínce, právník na něj podal trestní oznámení

Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás.

V době rozhodnutí soudu již byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za ně v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců. Podle informací serveru iDNES.cz mu letos v březnu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 podmínku kvůli opakovaným přečinům prodloužila a nařídila mu absolvovat program sociálního výcviku.

Rozhovor s Felixem Slováčkkem:


Novotný také například v roce 2019 prohlásil, že by měl viset tehdejší komunistický poslanec Zdeněk Ondráček za to, že navštívil tzv. Doněckou lidovou republiku vytvořenou na Ukrajině proruskými separatisty. V tomto případě soudy pravomocně rozhodly, že starosta nespáchal trestný čin.

Právě Novotného podmínka může hrát roli v tom, zdali neskončí za mřížemi. Právník Ondřej Dostál se totiž rozhodl podat na starostu Řeporyjí trestní oznámení za kyberšikanu, což pro něj může mít velmi nepříjemné následky.

Jak je zjevné, toto varování nesplnilo svůj účel a je zde důvod k přeměně trestu na nepodmíněný. Laicky řečeno, aby šel Novotný natvrdo do basy. I toto by nyní měly vyhodnotit orgány činné v trestním řízení,“ uvedl pro Aha! Dostál. „Já s tím souhlasím, prostě tohle mu nemůže jen tak projít,“ řekl k tomu stejnému médiu Felix Slováček, který by se měl po svém návratu do Česka s Dostálem setkat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy