Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Střelba na škole: Teprve dvanáctiletý kluk rozpoutal peklo. Zabil spolužáka a dva těžce ranil

Střílel jeden z žáků.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
střelba

Ve finském městě Vantaa byla v úterý hlášena střelba v jedné ze škol. Policie zadržela podezřelého dvanáctiletého žáka. Motiv zatím není známý. Jeho dvanáctiletý spolužák zemřel a další dva utrpěli vážná zranění. V aktualizované bilanci to na tiskové konferenci uvedla finská policie. "Scéna střelby ve Vantaa hluboce šokuje. Moje myšlenky jsou s oběťmi, jejich blízkými a ostatními studenty a zaměstnanci školy Viertola," napsal finský premiér Petteri Orpo na síti X.

Tři děti dnes utrpěly zranění při střelbě ve škole ve finském městě Vantaa, které leží nedaleko metropole Helsinky, informovala agentura Reuters. Policie uvedla, že podezřelého, kterému je 12 let, zadržela. Jedno z dětí zraněním podlehlo, další dvě bojují o život.

Motiv střelce zatím není známý a neví se ani to, jakou přesně zbraň použil. Jednalo se však o ruční palnou zbraň, napsal server finské veřejnoprávní televize Yle.

Podezřelý je žák školy

Zranění žáci byli rovněž ve věku 12 let, jak řekl podle Yle vrchní komisař Timo Leppälä. Zranění byli převezeni do nemocnice, jejich stav policie nechtěla komentovat. Později uvedla, že jedno z dětí zemřelo a druhé dvě jsou těžce raněné.

Video ze střelby na pražské fakultě:


Podezřelý, který je podle policie žákem školy, byl zadržen na severu Helsinek. Policisté nyní prověřují, zda do případu nejsou zapleteny ještě další osoby.

Premiér Petteri Orpo na síti X označil dnešní střelbu na základní škole za hluboce šokující. "Scéna střelby ve Vantaa hluboce šokuje. Moje myšlenky jsou s oběťmi, jejich blízkými a ostatními studenty a zaměstnanci školy Viertola. Situaci bedlivě sledujeme a čekáme na aktuální informace od úřadů," napsal premiér.

Podle televize Yle se střílelo ve škole Viertola, kterou navštěvuje asi 800 studentů. Škola poskytuje základní vzdělání pro žáky 1. až 9. třídy. Ve škole pracuje asi 90 lidí. "Bezprostřední nebezpečí bylo zažehnáno," řekla agentuře Reuters ředitelka školy Sari Laasila.

Předchozí případy střelby ve školách vedly ve Finsku k diskusi o nutnosti zpřísnění zákona o držení zbraní. Tyto debaty rozproudil především čin 18letého studenta Pekky-Erika Auvinea, který v listopadu 2007 zastřelil na střední škole Jokela v jihofinské Tuusule osm lidí a poté sebe. O rok později, v roce 2008, další student, 22letý Matti Saari, zastřelil na střední škole v Kauhajoki deset lidí. Zákon o držení zbraní byl zpřísněn v roce 2010.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy