Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Strašení čertem může negativně ovlivnit vývoj dítěte, varuje psycholožka: Zažívají pocity strachu, bezmoci a zoufalství, říká

Mikuláš: Nevyhrožujte dětem příchodem čerta, zažívají muka, varuje psycholožka
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
tradice

Jako každý rok se i letos do ulic českých měst a vesnic vydají Mikuláš s čertem a andělem. Česká tradice znamená pro mnoho dětí zpestření předvánočního období a radost. Některé ratolesti však může především postava čerta k smrti vyděsit. "Děti, kterým navíc rodič vyhrožuje osobou čerta, zažívají muka. Potýkají se s obrovskými pocity strachu, bezmoci a zoufalství, hysterií a panikou, je v nich živena nejistota. Tohle samo o sobě může způsobovat mnoho potíží ohrožujících zdravý vývoj dítěte," varuje pro eXtra.cz psycholožka Eva Šimotová.

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každý rok vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, v některých případech za zlobení uhlí nebo brambory. Zájem o mikulášskou nadílku je stále velký, přestože v některých rodinách však podle ČTK bohatost nabídky ovlivní ekonomické problémy.

Nevyhrožujte čertem

Rodiče by si však měli dát pozor, aby si jejich děti z předvánoční tradice neodnesly spíše trauma než radostné zážitky. "Nejsem z těch, kdo si z dětství nese přímo traumatický zážitek ze setkání s Mikulášem, čertem a andělem, rodiče mě nikdy nestrašili. Přesto když si na tyto zážitky vzpomenu, provází je směs pocitů spíš negativního charakteru a dlouho po odchodu této trojice jsem se nemohla zbavit napětí, které ve mně intenzivně pulzovalo," uvádí ve vyjádření pro eXtra.cz psycholožka Eva Šimotová.

Děti, kterým rodič vyhrožuje osobou čerta, zažívají podle ní muka. "Potýkají se s obrovskými pocity strachu, bezmoci a zoufalství, hysterií a panikou, je v nich živena nejistota. Tohle samo o sobě může způsobovat mnoho potíží ohrožujících zdravý vývoj dítěte - zadrhávání v řeči, regres ve vývoji, pomočování atd.," varuje psycholožka.

Dítě ztrácí pocit bezpečí

Druhou rovinou je pak podle ní narušení vztahu s rodičem. Rodiče by si tak měli uvědomit, co vlastně vyjádřeními “Nezlob, nebo půjdeš do pekla!”, “Počkej, přijdou na tebe čerti!”, “Jestli se takhle budeš vztekat, odnese tě čert!” dávají dětem najevo.

"Primárně to, že nezvládají výchovu a musí si vypomoci tím, že na své děti poštvou nadpřirozené bytosti. Dítě také ztrácí tolik cenný pocit bezpečí. Je postaveno do situace, kdy nad ním rodič nedrží ochrannou ruku, ale naopak se k celé záležitosti staví dost chladně a lhostejně. Často je někde vzadu slyšet “Patří ti to!” nebo “Zasloužil sis to!”. Důvěra mezi dítětem a rodičem je potrhaná, vzájemná pouta praskají," upozorňuje Šimotová.

"Jsem zastáncem názoru, že tradice se mají živit a předávat. Mikuláš i s čertem a andělem ano! Ale NE v pozici autority, která hodnotí dětské chování, odměňuje ho a trestá, NE jako prostředek k vydírání, manipulaci a vynuceným slibům," dodává s přáním, aby letošní mikulášskou nadílku i všechny další děti prožívaly v atmosféře bezpečí a aby byla prostředkem ke sblížení, nikoli odcizení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy