Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Stavěli tam zeď proti Romům, teď mezi domy roste džungle. Jak dnes vypadá Matiční ulice v Ústí?

Ghetta v Česku: Jak dnes vypadá problémová Matiční ulice v Ústí?
Zdroj: extra.cz/Jiří Masojídek, koláž eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
FOTO

Byl to asi nejpalčivější případ rasových problémů v historii České republiky. Do té doby a vlastně i do dneška jsme se sice v Česku potýkali s vyhrocenými situacemi týkajícími se rasismu, nikdy jsme ale doslova mezi sebou nepostavili zeď. V Matiční ulici v Ústí nad Labem ale nenávist mezi nepřizpůsobivými obyvateli v činžácích a starousedlíky v rodinných domech narostla natolik, že ulici přehradila zeď. Redakce eXtra.cz se vypravila přímo na místo.

Problém jménem Matiční rostl v Ústí nad Labem skoro celá devadesátá léta. Do krátké ulice nedaleko řeky postupně město sestěhovávalo neplatiče z ostatních čtvrtí tak dlouho, až se utvořila velká komunita nepřizpůsobivých, sociálně vyloučených lidí, v níž se ve velkém užívaly drogy i alkohol. Hluk, nekonečná nuda a trestná činnost byly na denním pořádku. Proti tomu se zvedl odpor lidí z druhé strany ulice, kteří tam vlastnili rodinné domky.

Všechny problémy místních měla vyřešit čtyřmetrová protihluková zeď, která měla být dokončena do konce září 1998, avšak její výstavba zvedla velkou vlnu kritiky představitelů české vlády a měla dokonce i mezinárodní přesah. Ze čtyřmetrové zdi nakonec sešlo a místo ní měl být postavený jen necelé dva metry vysoký plot. Romské obyvatelstvo následně celou stavbu blokovalo a rozebíralo jednotlivé části plotu, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se stavbou zdi.

Místo pro bezdomovce a narkomany

Plot nakonec neměl příliš dlouhou životnost. Jeho největší část existovala jen v krátkém období od 13. října do 24. listopadu 1999. Problémové činžáky ale v lokalitě zůstaly a zastupitelé Ústí se již několikrát pokusili rozhodnout o jejich demolici. Oficiálně už tu dávno nikdo nebydlí, v prázdných a často vyhořelých bytech se ale scházejí bezdomovci, narkomani a další lidé ze dna společnosti. Náš štáb takové lidi v domech loni navštívil, více podrobností včetně příběhu popálené paní Gábiny najdete v tomto článku.

Pohyb v ruinách domů pozorujeme i nyní, vybydlený byt, ve kterém jsme předtím našli paní Gábinu i ostatní obyvatele, už ale zeje prázdnotou. Možná se jejich obyvatelé na zimu přestěhovali jinam, nebo je dohnal jejich dosavadní životní styl a jsou ve výkonu trestu. Bezpečnější místo se ale z Matiční ulice za rok, kdy jsme v Ústí byli naposledy, rozhodně nestává.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy