Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Stavební spoření: Vláda řeší, jestli omezí podporu oblíbeného produktu

Do konce roku si co nejrychleji kupte pozemek pro vysněný dům. Když to uděláte hned, vyhnete se placení DPH, které nás od ledna 2016 čeká.
Zdroj: profimedia.cz
finance

Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) modernizovat tak, aby zajišťovala pro střadatele vyšší výnosnost a současně bezpečnost. Stavební spoření je podle něj důležitý nástroj pro domácnosti, proto lidovci trvají na zachování státní podpory spoření. Premiér Petr Fiala (ODS) si naopak myslí, že hledání změn ve státní podpoře v době inflace nejlepší cesta, jak nalézt pomoc nejpotřebnějším.

"Je třeba se při vysoké inflaci začít bavit o tom, jak tyto produkty modernizovat, tak aby tyto peníze bylo možné efektivněji investovat, třeba do strategických investičních záměrů státu, aby výnosnost byla vyšší," uvedl Jurečka.

Petr Fiala novinářům řekl, že žádný závěr ani konkrétní návrh není na stole. Možné snížení či úplné zrušení příspěvku ke stavebnímu spoření, který nyní činí maximálně 2000 korun ročně, připustil v neděli v České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v souvislosti se snahou hledat úspory ve státním rozpočtu na příští rok.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je debata o změně příspěvku namístě, koaliční strany jsou ale na jejím počátku.

Na stavební spoření jdou ročně čtyři miliardy

Stanjura v neděli ČT řekl, že v rámci diskusí se o snížení či zrušení státního příspěvku na stavební spoření uvažuje. "Je to věc, kterou budeme zvažovat," řekl. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) dnes ČTK řekl, že rozpočtové úspory jsou nezbytné a vždycky se někoho dotknou. "Musí se hledat prakticky všude, zrušení či omezení příspěvku na stavební spoření tak nemůže být opomenuto. Pokud to kolegové z KDU-ČSL odmítají, určitě mají dvacet jiných rozpočtových úspor dávno připravených. Cestu neustálého zadlužování je třeba otočit," uvedl.

Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 to bylo 4,2 miliardy korun. Státní podpora na stavebním spoření činí ročně maximálně 2000 korun. Stavební spořitelny evidují zhruba 3,3 milionu smluv o stavebním spoření.

Podle Národní rozpočtové rady může omezení státní podpory u stavebního spoření vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí. Na druhou stranu podle Asociace českých stavebních spořitelen takový krok povede k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Podle některých odborníků by zrušení podpory mohlo znamenat konec tohoto finančního produktu.

Opozice se zrušením podpory stavebního spoření nesouhlasí. Kriticky se k vládním krokům vyjádřil na Twitteru například poslanec Karel Havlíček (ANO). Naopak bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se nechal slyšet, že být po jeho, podpora už by 10 let neexistovala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy