Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Starosta městečka o zmasakrované rodině na Hané: Působili normálně, byly to vzdělané děti

ilustrační foto
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
Vražda

Od masakru v Kostelci na Hané na Prostějovsku uběhl téměř týden, přesto z něj dodnes řada lidí zůstává v naprostém šoku. Devětadvacetiletý Marek postupně ubodal své sourozence Víta (†23) s Anetou (†21) a také otce Jiřího P. (†57). Ušetřil pouze nejmladší Natálii (17). Motivem mělo být podle policie to, že rodina Markovi údajně činila příkoří a častovala ho výčitkami, že nic nedělá. Podle starosty se přitom všichni chovali normálně. Jak uvedl pro CNN Prima News, nic podobného by v životě nečekal. 

Starosta Kostelce na Hané František Horák (KDU-ČSL) rodinu znal, ostatně bydlí pouhých 200 metrů od domu, kde k masakru došlo. "Rodinu jsem znal. Navenek se chovali úplně normálně. Byly to vzdělané děti, a když jsme se viděli s jejich tatínkem, vždy jsme si vykládali, co nového,“ uvedl Horák pro CNN Prima News. Potomci zavražděného Jiřího skutečně všichni studovali, i Marek měl střední školu zakončenou maturitou. Avšak poté nepracoval a zůstával doma, což mu rodina vyčítala. Nikdo z nich však netušil, čeho je Marek schopný.

Podle vedoucího odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Jana Lisického byl útok chladnokrevný, nelítostný a zvlášť surový. "Jednání pachatele bylo i pro zkušené kriminalisty šokující. Ani já sám jsem se za celou svou kariéru s takto brutálním, promyšleným, agresivním útokem asi nesetkal. Především jsem se nesetkal s takovou mírou lstivosti, zuřivosti a zběsilosti, se kterou pachatel na své nejbližší příbuzné útočil," řekl novinářům Lisický s tím, že se nejednalo o spontánní reakci v afektu.

Vrah si na všechny počkal

Muž si podle kriminalistů nejprve den před útokem zmapoval pohyb členů rodiny, v pátek se rozhodl zaútočit bojovými vojenskými noži s čepelí o délce 20 centimetrů. Počkal, až otec odejde do práce a nejmladší sestra do školy. Když starší sestra odešla venčit psa, zaútočil na svého třiadvacetiletého bratra. "Uchopil nůž do každé ruky a bez varování na něj zaútočil: zasadil mu minimálně 40 bodných ran. Útok byl veden s obrovskou zuřivostí a zběsilostí, mířil hlavně na krk oběti," popsal Lisický. Stejně atakoval i jednadvacetiletou sestru, když se vrátila zvenku.

Jakmile dívku ubodal, odtáhl její tělo do kuchyně, ukryl za kuchyňskou linku a vytřel. Při čekání na další členy rodiny si podle kriminalistů brousil nože. Ušetřil pouze svou nejmladší, sedmnáctiletou sestru. "Když se kolem poledne vrátila ze školy, pod pohrůžkou ji donutil, aby šla na toaletu, kde ji zamknul a čekal na otce. Když se otec vrátil z práce, hned na prahu na něj vrah zaútočil," uvedl šéf olomoucké krajské kriminálky.

Sedmapadesátiletý otec se před běsnícím synem pokusil utéci, pachatel jej však pronásledoval a venku před domem jej ubodal. V této době procházel kolem domu čtrnáctiletý chlapec, který okamžitě přivolal policii a záchranku a pokoušel se muži poskytnout první pomoc. Pachatel mezitím vešel zpět do domu, zamknul a šel do pokoje, kde čekal na policii. Podle Lisického při zatýkání nekladl odpor.

Motivem byly maličkosti

Podle kriminalistů muž dosud nebyl stíhaný, při útoku nebyl pod vlivem drog ani alkoholu. Motivem byly problémy v rodině; před policisty vypověděl, že se rozhodl, že členy rodiny potrestá za to, jak se k němu chovali. Podle něj mu verbálně ubližovali. Konkretizovat to kriminalistům podle Lisického nedokázal, uvedl, že šlo "o sto a jednu maličkost". Nejmladší sestra, která přežila likvidaci ostatních členů rodiny zhruba půldruhé hodiny zamčená na toaletě, je v péči odborníků.

Starosta Horák řekl, že je připraven dívce nabídnout pomoc. "Jsme zhruba třítisícové městečko, ve kterém se všichni znají. Je to tragédie pro nás pro všechny. Do současné doby zastupitelstvo města ještě nezasedalo, pokud ale bude potřeba poskytnout pomoc pozůstalým, Kostelec na Hané ji poskytne," uvedl pro CNN Prima News.

Zatímco vrah je ve vazbě a čeká na svůj trest, který se může pohybovat mezi 15 až 20 lety, přičemž může vyfasovat i výjimečný trest, proběhne dnes v prostějovské smuteční síni poslední rozloučení s rodinou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy