Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Staroměstské náměstí rozzářil vánoční strom. Stánky s občerstvením letos podražily, svařák stojí 90 korun

Začátek trhů na Staroměstském náměstí přilákal stovky lidí.
Zdroj: Denisa Bartoňová / eXtra.cz
+ Dalších 25 fotografií
praha

Za obrovského zájmu lidí začaly dnes na Staroměstském náměstí v Praze vánoční trhy. Celý den proudily na náměstí stovky lidí, v době, kdy se v 16:00 poprvé letos rozsvítil vánoční strom, bylo náměstí plné. Další lidé se shromáždili před orlojem a nepřetržitě korzovali přilehlými ulicemi. Po dvouleté pauze kvůli koronaviru panovala v centru slavnostní nálada. Zájem byl také o oblíbené pochoutky, byť jako mnoho dalšího většinou podražily. Redakce eXtra.cz na Staroměstském náměstí nechyběla. V galerii se podívejte, jak to tam vypadalo.

Vánoční strom bude svítit každý den až do Tří králů od 16:00 do půlnoci. Pětadvacetimetrový smrk ozdobený červenými koulemi a světelnými hvězdami ještě oživí světelná animace, a to od 16:30 vždy po hodině až do 21:30. Střídat se budou dvě melodie, Alžbětinská serenáda v podání Karla Gotta a orchestrální podoba skladby All I want for Christmas is you.

Náklady na výzdobu i osvětlení stromu jsou podle pořadatelů vzhledem k energetické situaci minimální.

Pivo za 80 korun, klobása za 120

Na Staroměstském náměstí ​nechyběla ani redakce eXtra.cz a bylo znát, že si lidé po dvouleté pauze kvůli koronaviru přicházející vánoční čas užívají. Velký zájem byl i o občerstvení, které ovšem podražilo. Přesto si mnozí nenechali ujít klobásy za 120 korun ani svařené víno za 90 korun nebo pivo za 80. V nabídce byl i trdelník a další občerstvení.

Kromě možnosti nákupu dárků nebo občerstvení trhy nabídnou i kulturní program. Vystoupí folklórní i taneční soubory z České republiky i ze zahraničí, třeba z Lotyšska, Nizozemska, Polska, Maďarska, Slovenska či Německa. Součástí programu budou i dětské dílny, které budou otevřeny každou sobotu a neděli od 11:00 do 15:00 a naváže na ně tradiční program.

Podle informací ČTK je na Staroměstském náměstí téměř osm desítek stánků, otevřené budou denně od 10:00 do 20:00. Na Václavském náměstí, kde dnes trhy také začínají a kam také dorazilo plno lidí, jich je 25. Trhy na náměstí Republiky začaly 24. listopadu a potrvají do 24. prosince. Tradiční jsou v Praze také trhy na náměstí Míru, další se konají i na Pražském hradě.

Dlouhodobě býval rozsvícený vánoční strom také na náměstí mezi katedrálou sv. Víta a klášterem sv. Jiří. Letos ho slavnostně v neděli rozsvítí manželka prezidenta Ivana Zemanová a zahájí tradiční vánoční sbírku ve prospěch SOS dětských vesniček. Letos se trhy na Hradě rozšíří i na druhé nádvoří.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy