Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Spuštěno: Rodiny mohou požádat o příspěvek 5000 Kč na dítě, systém ale vypadává

Příspěvek na dítě 5000: Systém je spuštěn, problémy s výpadky
Zdroj: Profimedia
Příspěvek na dítě

Podávání žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě provázejí potíže. Aplikace má výpadky, přihlášení přes elektronickou identitu může trvat déle. Na svém twitteru to oznámilo ministerstvo práce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v České televizi řekl, že za zpomalováním přijímání žádostí jsou problémy v komunikaci mezi servery, kdy se ověřuje identita žadatelů. Příspěvek 5000 korun je na děti, kterým nebylo k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce roku teprve narodí. Získat ho mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti ho dostávají automaticky, ostatní musí požádat.

Jednorázovou podporou chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona dostanou příspěvek rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Poskytne se na potomka, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát peníze vyplatí i na děti, které se do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady.

Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích. Do milionového příjmu se započítává výdělek ze zaměstnání a podnikání, výživné, výsluhy, náhrady mzdy či platu, odměny, pojistné plnění, dávky, důchody, nájmy či ostatní příjmy, které se v Česku daní. Zohledňovat se nebudou případné výhry.

Systém přechází do ostrého provozu

Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo příjem elektronických žádostí o víkendu, uvedl v neděli večer šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Twitteru. Do ostrého provozu systém přechází dnes.

"Systém jsme spustili během víkendu. K dnešní 09:00 máme víc jak 45.000 odbavených, přijatých žádostí zhruba na víc jak 75.000 dětí a zhruba 1700 žádostí, které jsme přijali přes síť Czech Pointů," uvedl Jurečka. Podle něj se v posledních dvou hodinách přijímání žádostí zpomaluje, když se ověřuje elektronická identita. Na ověření se čeká pár minut. "Problém je v komunikaci mezi servery... Systém běží, žádosti přijímáme," uvedl šéf resortu. Za potíže se omluvil. Větší nápor žadatelů očekává dnes přes den, po jeho opadnutí by měl systém fungovat bez průtahů.

On-line formulář je možné vyplnit jen s elektronickou identitou, tedy třeba s tou bankovní. Řada údajů je v žádosti už vypsaná. Lidé pak musí zadat případně adresu skutečného pobytu. Vyberou způsob doručení peněz a komunikace s úřadem. Doplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi, nebo zaškrtnou, že jsou samoživitelé. Na závěr potvrdí čestná prohlášení o příjmu a členech domácnosti. V Czech Pointu by k podání žádosti měl stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí. Pěstouni či jiní pečující by měli dodat doklady, které potvrzují vztah k dítěti. Je to například rozhodnutí o svěření do péče. Kopie je možné nahrát i do on-line žádosti. Při střídavé péči by měl žádat jeden z rodičů.

Kdo má na dávky nárok?

Podle údajů ministerstva má na dávku nárok 1,1 milionu domácností. Dostat by ji mohlo asi 1,6 milionu dětí. Z nich asi 240.000 pobírá pravidelné dětské přídavky. Výdaje by měly činit asi 7,8 miliardy korun. Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Podle nich je příliš plošný. Poukazují také na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici to označují také jako uplácení voličů před podzimními volbami.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy