Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Spolužačka střelce z fakulty promluvila: Byl to samotář, obyčejný, nijak nevybočoval

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.
Zdroj: Pavel Dvořák/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
střelba v Praze

Na masakr na filozofické fakultě jen tak nikdo nezapomene. A to ani studentka Zuzana, která měla obrovské štěstí, že v době tragédie nebyla v budově, ale v Kanadě. Jak na ni střelec působil? O tom a dalším se rozmluvila v rozhovoru pro TN.cz.

Datum 21. prosince 2023 si v Česku pamatuje každý a ještě dlouho bude. Ten den se student filozofické fakulty rozhodl k brutálnímu činu. Útok Davida K. si vyžádal 14 obětí a 25 zraněných, útočník nakonec obrátil zbraň proti sobě. Redakce eXtra byla již v prvních minutách po ohlášení střelby na místě. Se svým zážitkem se po opuštění budovy podělil student Jan, který z tragédie naštěstí vyvázl bez zranění. "Nevěděli jsme, co se děje, kde je ten člověk a v jakém jsme ohrožení. Naštěstí jsme se zabarikádovali a čekali jsme na příkazy policie. Slyšeli jsme výstřely nějaké malorážové, nějaké i větší, ale nic jsme neviděli," řekl tehdy pro naši redakci.

Nyní promluvila do médií studentka Zuzana, která naštěstí byla v době masakru v zahraničí. Útočník byl podle ní samotář, normální kluk, kterého by nikdy z ničeho špatného nepodezřívala. "Byl to jen jeden z mnoha studentů. A vůbec mi nepřišlo, že by nějak vybočoval z řady," sdělila pro TN.cz. A dodala, že ho znala spíše od vidění.


Zpátky na univerzitu

Na Filozofické fakultě UK začíná letní semestr. Po několika dlouhých týdnech se studenti, profesoři a zaměstnanci opět vrací do školy. Budova na náměstí Jana Palacha se bude využívat s výjimkou čtvrtého patra, které zůstává uzavřené. Část výuky bude v náhradních prostorách fakulty nebo univerzity.

Fakulta pro všechny připravila instrukce, které by měly pomoci s návratem do budovy, kde se tragédie stala. Na webu lidé najdou informace o psychosociální podpoře, organizaci studia, otevřenosti knihoven či bezpečnosti. Lidé zde například najdou instrukce, jak se připravit na vstup do budovy. "Pokud je to možné, vstupujte do budovy ve skupině. Pocitu bezpečí pomůže, pokud vás podpoří vaši spolužáci. Sdílení pomáhá," zní jedna z rad. "Nechte volný průchod pocitům. Je v pořádku cítit jakékoliv emoce. Můžete zažívat vztek, smutek, ale i pocit úlevy, nebo nemusíte cítit vůbec nic. Důležité je své pocity bezpečně ventilovat, např. sdílením se svými blízkými, pláčem, nebo i krátkým zastavením se," popisuje se dále v dokumentu.


V budově by měli být krizoví interventi, vyučující také dostali pedagogicko-psychologickou instruktáž.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy