Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Spojené království má premiérku. Nová "železná lady" podvedla manžela a hlasovala proti brexitu

Liz Truss je novou britskou premiérkou.
Zdroj: Profimedia
výměna na nejvyšším postu

Liz Truss se stane příští britskou premiérkou. Ve volbě předsedy Konzervativní strany porazila Rishiho Sunaka a bude tak třetí ženou v této funkci. Mnozí Truss přirovnávají k slavné britské premiérce Margareth Thatcher. Ona sama však toto srovnání odmítá. Zajímavostí je, že podle serveru Express byla v minulosti 18 měsíců nevěrná svému manželovi. Jejich vztah však aféru ustál.

Ministryně zahraničí Liz Truss podle deníku The Guardian získala 81 326 hlasů (57,4 %) členů konzervativců oproti 60 399 (42,6 %) pro jejího protikandidáta Rishiho Sunaka. Truss přebírá funkci po Borisi Johnsonovi, kterého jeho vlastní poslanci začátkem léta sesadili. Liz Truss je známá tím, že hlasovala pro setrvání Spojeného království v Evropské unii. Dnes už se však k tehdejším postojům moc nezná.

Euforii z vítězství však rychle vystřídá tvrdá realita budoucích hospodářských výzev, země je sevřená krizí životních nákladů, která způsobí, že britské rodiny, stejně jako ty české, budou letos v zimě bojovat s placením účtů za energii.

Na svou střední nakydala špínu

Liz, celým jménem Mary Elizabeth Truss, se narodila v roce 1975 v anglickém Oxfordu. Její rodiče byli podle Seznam Zpráv levicově orientovaní. Větší část života pak Truss strávila ve městě Leeds. Tam docházela do státní školy Roundhay, kterou v pozdějších dobách zkritizovala za špatnou úroveň.

Tím vyvolala bouři u bývalých studentů a učitelů školy, kteří její pověst brání. "Jako někdo, kdo pracoval na většině středních škol v Leedsu a žil zde desítky let, mohu kategoricky říci, že mluví nesmysly. Škola, kterou vystudovala, ji dostala na Oxfordskou univerzitu! Je to nejbizarnější příběh naší příští premiérky. Prostě to není pravda," napsal například na Twitteru Lee Jackson.

Liberální a do větru

Truss nebyla vždy konzervativní. Zpočátku byla aktivní u Liberálních demokratů, přičemž tehdy podporovala zrušení monarchie nebo legalizaci konopí, od těchto názorů však v průběhu let upustila.

Mnoho lidí ji srovnává s první britskou ženou v premiérské funkci Margareth Thatcher, ona sama však toto srovnání odmítá. „Je docela frustrující, že ženy političky jsou vždy srovnávány s Margaret Thatcher, zatímco muži politici nejsou srovnáváni s Tedem Heathem (jde o bývalého britského premiéra, pozn. red.),“ uvedla pro GB News. Kritici však poukazují na podobnost jejích outfitů s těmi, které nosila Thatcher.

Nová britská premiérka má na svém kontě i jednu pikantní aféru. V době, kdy byla vdaná, měla podle britského serveru Express 18 měsíců dlouhý poměr s nyní již bývalým konzervativním poslancem Markem Fieldem. On se následně rozvedl, Truss však manželství vydrželo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy