Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Spisovatelku Kateřinu Janouchovou odsoudili ve Švédsku za pomluvu. Je to jak za normalizace, tvrdí

Kateřina Janouchová je spisovatelkou, žijící ve Švédsku.
Zdroj: Wikimedia Commons
rozsudek

Spisovatelka českého původu Kateřina Janouchová byla odsouzena ve Švédsku za pomluvu kvůli článku, ve kterém se věnovala výuce náboženství na jedné místní škole. Žalobu podala učitelka zmíněná v článku, které soud dal za pravdu. Janouchová musí zaplatit 75 000 švédských korun (zhruba 170 000 korun českých). O kauze informoval server Novinky.cz a Janouchová ho popsala v příspěvku pro švédský sever FrihetsNytt. 

Soud odsoudil Janouchovou za článek o způsobu vyučování náboženství na škole ve švédském městě Tierp. Tam se děti účastnily divadelního představení, kde se měly vcítit do jednotlivých světových náboženství. To ale vyvolalo protesty mezi rodiči, o kterých Janouchová v článku referovala. Podle soudu v Uppsale se ale dopustila nepravdivých tvrzení a musí žalobkyni uhradit odškodnění ve výši 50 000 švédských korun a 25 000 švédských korun za soudní výlohy.

Školu musela hlídat policie

Článek vyšel podle serveru Dagens Nyheter na blogu v březnu 2020 poté, co byla Janouchová v kontaktu s matkou studentky, která byla naštvaná kvůli úkolu, který její dítě dostalo ve škole. Poté zveřejnila článek, ve kterém mimo jiné tvrdila, že „malé děti jsou indoktrinovány islámem“.

Janouchová na svém blogu zveřejnila název školy a také emailovou korespondenci mezi matkou a školou, ve které se objevilo jméno ředitele i učitele. Článek byl široce rozšířen, což vedlo k tomu, že jak učiteli, tak řediteli bylo vyhrožováno a policie musela školu hlídat.

"Tento rozsudek je jasným důkazem toho, že u švédských soudů nyní převažují emoce nad právem," napsala Janouchová na sociálních sítích. "Nic z toho, co jsem napsala, není lež," dodala s tím, že proti rozsudku podá odvolání.

Janouchová také přirovnala současnou společenskou atmosféru ve Švédsku k normalizaci, která panovala v Československu po sovětské invazi v roce 1968 a kvůli které ze země emigrovali její příbuzní. Podle ní jsou v současnosti Švédové tlačeni k tomu, aby přijali a považovali za normální islamizaci a pokračující "masovou migraci lidí ze zcela odlišných kultur".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy