Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Policie tvrdě zaklekla na dezinformátory: Drsný zátah na Zítka, další problémy pro Peterkovou i obvinění Liskové

Pavel Zítko se fotí s dezinformátorkou Janou Peterkovou a odsouzeným Patrikem Tušlem.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
stíhání lhářů

Dříve to byla nerozlučná parta, ve které by jeden za druhého alespoň podle svých slov položili život. Teď se čeští dezinformátoři rozhádali a rozdělili, ale hlavně mají velké problémy se zákonem. Začalo to Tomášem Čermákem, na kterého je vydán mezinárodní zatykač, problémy má i exkandidát na prezidenta Pavel Zítko, bývalá novinářka Jana Peterková nebo zarytá obhájkyně Ruska Nela Lisková, jak informovala policie.

Českým dezinformátorům a konspiračním teoretikům se lepí smůla na paty. A také policie. V posledních dnech jako by se roztrhl pytel s obviněními lidí, kteří se lživým způsobem snažili v posledních letech přiživovat na strachu v české společnosti. Policie je obviňuje z šíření poplašných zpráv, majetkových trestných činů a v některých případech i z násilí.

Peterková lhala o vyhlášení válečného stavu

Jako poslední ohlásila policie stíhání Jany Peterkové. Ta před prezidentskými volbami prohlašovala, že okamžitě po své inauguraci vyhlásí nový prezident Petr Pavel válečný stav. Napsala to Česká televize. „Zdejší státní zastupitelství vykonává dozor ve věci trestního stíhání pro přečin šíření poplašné zprávy. Obviněná prostřednictvím obhájce podala proti usnesení o zahájení trestního stíhání stížnost, kterou dozorový státní zástupce zamítl jako nedůvodnou,“ řekl ČT Martin Černý ze státního zastupitelství. Peterkové hrozí až pět let vězení.

Zítkova zpronevěra a násilí u soudu

Osm lidí obvinila policie z výtržnictví u pražského městkého soudu na konci května. Podporovatelé Jany Peterkové tam vyrazili dveře a vnikli do jednací síně. Pět lidí z této skupinky se mělo dopustit násilí proti policii, jedním z nich je i Pavel Zítko. Bývalý kandidát na prezidenta však nemá na krku jen obvinění z násilí, ale i ze zpronevěry.

Kvůli tomuto obvinění vznikl incident u Postoloprt, kde policisté museli Zítkovi kvůli neuposlechnutí výzev rozbít okénko auta. Na videozáznamu je slyšet, jak policisté opakovaně Zítka vyzývají, aby otevřel dveře, jinak budou muset postupovat silou a rozbít okénko jeho vozu. Zítko neuposlechne a policisté tak okénko skutečně rozbíjejí a muže vytahují z auta. Zároveň poutají i muže, který se Zítka snaží bránit.

"Ústečtí policisté krátce před polednem u Postoloprt na Lounsku kontrolovali vozidlo, na jehož řidiče pražské státní zastupitelství vydalo souhlas se zadržením, neboť je podezřelý ze spáchání trestného činu zpronevěry," vyjádřili se policisté s tím, že Zítko nespolupracoval a museli tak použít donucovací prostředky.

Lisková: Výzvy k deukrajinizaci Česka

Státní zástupce podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 4 návrh na potrestání kvůli příspěvku, ve kterém autorka mimo jiné vyzývá k deukrajinizaci a denacifikaci Česka. Na síti X to uvedla policie. Podle dřívějších informací médií příspěvek zveřejnila aktivistka Nela Lisková, známá též jako samozvaná velvyslankyně nikým neuznané Doněcké republiky v Česku.


Autorka v příspěvku doprovodila snímek ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského slovy: "Doufám, že každý, kdo podporuje tuto nacistickou zrůdu a jeho stoupence, ponese plnou zodpovědnost. Deukrajinizace a denacifikace ČR, to bude náš úkol." Vyšetřovatelé ji viní z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Tomáš Čermák je na útěku

Zřejmě nejzávažnější činy má na svědomí Tomáš Čermák. Ten má jít do vězení za podporu a propagaci terorismu. V době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům kvůli novele pandemického zákona. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil "musíme těm dobytkům zatnout tipec" a "vyneseme je za rypáky, naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy".


Čermák ale nenastoupil do vězení a policie po něm vyhlásila mezistátní pátrání. Čermák se vyhýbá nástupu do vězení, kam ho soud poslal na 5,5 roku. Podle Novinek měl doma plán cesty do Ruska.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy