Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Soud s Babišem: Expremiér začal svůj monolog. Nevím proč tu stojíme, řekl na úvod

Andrej Babiš.
Zdroj: Renata Bušková/eXtra.cz
Předchozí Další
Kauza

Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) dnes u soudu zahájil svou závěrečnou řeč v kauze Čapí hnízdo. Před expremiérem promluvila i druhá obžalovaná, Babišova někdejší poradkyně Jana Nagyová. Soud v případu kolem padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu vynese rozsudek zřejmě v pondělí, jak informuje ČTK.

Před Andrejem Babišem se dostala ke slovu Jana Naygová. Hned zkraje uvedla, že když jí poprvé přišlo obvinění, tak se nad ním pousmála. A proč? "Protože ho připravovali lidé, kteří té problematice nerozumí," uvedla Naygová podle webu iRozhlas.

Po několikaminutové přestávce se dostal ke slovu expremiér. "Na začátek bych chtěl říct dvě věci. Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky. A zadruhé, dodnes nevím, proč před tímto soudem s paní Nagyovou stojíme," uvedl na začátek, jak píše zpravodal výše zmíněného webu.

Šaroch navrhuje podmínku

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek navrhl pro oba obžalované tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chce pro ně také peněžité tresty, u Babiše ve výši deseti milionů korun, u Nagyové 500.000 korun. Obhájce Nagyové Josef Bartončík soud požádal o zproštění své klientky, podle Babišova obhájce Eduarda Bruny se politik trestného činu nedopustil, píše ČTK.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy