Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Šokující video: Průvodčí vyhodil z vlaku pravděpodobně uprchlíky z Ukrajiny. Nepředložili doklady, hájí se České dráhy

Uprchlíci ve vlaku: Průvodčí vyhodil zahraniční skupinu s dětmi. Neměli doklady
Zdroj: Facebook Aktuality24.sk
+ Další 3 fotografie
uprchlíci

Na sociálních sítích se šíří video, zachycující vyhrocenou scénu ve vlaku Českých drah. Skupina cestujících s dětmi, kteří nejspíše pocházejí z Ukrajiny, odmítala vystoupit, avšak průvodčí se je nevybíravým způsobem snažil vyhodit z vlaku. Za kamerou jsou navíc slyšet rasistické poznámky. České dráhy se však hájí, že cestující se neprokázali žádným dokladem a průvodčí tak prý neměl jinou možnost. Redakce eXtra.cz se obrátila na České dráhy s dotazem, jak to celé bylo.

"Buď si vystoupíte teď, nebo na vás zavolám policii." Taková slova zvolal během vyhrocené scény ve vlaku Českých drah průvodčí na skupinu, která se nejspíš skládala z ukrajinských Romů. Zároveň použil slova, že on "není jejich kamarád" a "ven!". Video z incidentu se stalo populární na sociálních sítích.

Dostaňte je heverem, jsou jako mor

Ještě horší komentáře zaznívají zpoza kamery jako názory dalších cestujících. "Normálně heverem je dostat, jsou jako mor," zazní zjevně rasistická slova od muže, jehož na záběru nevidíme. Jednání průvodčího vzbudilo diskuze, zda bylo od něj přiměřené a nešlo jednat jiným způsobem. Zároveň je otázkou, zda by jednal stejně, pokud by šlo o cestující jiné etnické příslušnosti. "Průvodčí je s pocitem zabezpečovatelů řádu za potlesku spolucestujících vyhazujou z vlaků, i když jako každý Ukrajinec mají zákonem dané dočasné právo na cestu zdarma," diví se například Viktor Elšík ve svém příspěvku na Facebooku, který byl hojně sdílený. Redakce eXtra.cz se proto obrátila na České dráhy o vysvětlení celého incidentu.

"Bohužel záznam nezachycuje celou událost od zahájení kontroly jízdenek, kdy průvodčí žádá cestující o předložení jízdních dokladů nebo cestovních dokumentů, které opravňují cestovat ukrajinským uprchlíkům v mezistátní dopravě a po stanovenou dobu také na území Česka zdarma. Průvodčí žádal o předložení jízdenek, osobních dokladů nebo o zaplacení jízdného několikrát. To však video nezachycuje a na záznamu je až fáze, kdy už došlo k vyloučení z přepravy," uvádí mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Průvodčí neměl jak zjistit, jestli šlo o uprchlíky

Uvedená skupina se podle něj žádným způsobem neprokázala a nepředložila žádné osobní doklady ani jízdenky, které by opravňovaly k přepravě. "Je možné se domnívat, že šlo o uprchlíky z Ukrajiny, ale náš personál neměl žádnou možnost tuto skutečnost zjistit. Nebyly předloženy žádné dokumenty (pas, osobní průkaz...). Nemáme tedy žádné relevantní informace, které by tuto skutečnost potvrdily, nebo vyvrátily. Průvodčí tedy neměl žádné možnosti, na základě kterých by mohl osoby přepravit," obhajuje Šťáhlavský jednání průvodčího.

Podle něj šlo o vlak z Prahy, který směřoval do východních Čech. "Do vlaku tito cestující nastoupili v Praze hl.n., kde funguje a je vyznačená asistence uprchlíkům z Ukrajiny. Je zcela běžné, že dobrovolní asistenti pomáhají při vyhledání trasy, nákupu jízdenek, vyhledání spoje, resp. podání dalších informací a pomoci před další cestou. Toho mohla využít i tato skupina. S ohledem na to, že šlo o cestu z Prahy východním směrem, nešlo ani o jejich první kontakt v ČR a tyto osoby se již zřejmě s podmínkami přepravy a cestování na území ČR setkaly," dodává Šťáhlavský.

Národnost cestujících nezkoumáme

Mluvčí drah také uvedl, že se dopravce v poslední době setkává stále častěji s případy, "kdy osoby prezentující se jako uprchlíci z Ukrajiny nedodržují standardní přepravní podmínky (např. kouření ve vlacích atp.). V takových případech postupujeme v souladu s přepravními podmínkami, a pokud je to nezbytné, tak i za asistence Policie ČR." Jak však vzápětí doplňuje, drtivá většina uprchlíků je slušná a dodržuje přepravní podmínky i pravidla odbavení. Národnost, etnickou příslušnost nebo státní příslušnost podle něj dopravce nezjišťuje a při dodržování přepravních podmínek ji nijak nezohledňuje.

"Ke všem se přistupuje stejně. Stejně by se postupovalo i v případě jiných cestujících, kteří by se neprokázali žádnými doklady pro svou cestu," uvedl pro eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy