Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Šokující detaily tragédie v Chorvatsku: Česká rodina vjela do nebezpečného vojenského cvičiště. Otec chlapci dovolil odnést si granát

Ilustrační fotka.
Zdroj: Profimedia
Detaily

Nedbali předpisů, což skončilo tragicky. Česká rodina s přáteli vyrazila na dovolenou do Chorvatska a cestou navštívili označené nebezpečné vojenské cvičiště, nacházející se u města Knin. Podle informací iDnesu se rodina na místě fotila s vojenskými předměty a devítiletý chlapec si z oblasti odnesl výbušné zařízení, které později explodovalo a chlapce usmrtilo. Další lidé byli zranění. 

Chorvatská policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého muže z Česka. Ten dovolil svému devítiletému synovi vzít výbušné zařízení z vojenského cvičiště, které později explodovalo. Chlapec zemřel na místě, dvě ženy ve věku 49 a 34 let byly se zraněními převezeny do nemocnice v Zadaru a další devětatřicetiletý muž byl ošetřen na místě.

Česká rodina měla podle informací webu Jutarnji list jet s kamarády na označené nebezpečné vojenské cvičiště, které se nachází u města Knin. Dle dostupných zdrojů rodina vjela hluboko do vojenského prostoru, aby se vyfotili s vojenskými objekty a předměty. „Očividně jeli na vojenské cvičiště vědomě a cíleně, aby tam šmejdili a sbírali různý vojenský materiál, jako jsou nábojnice. Podle informací, které mám, se dokonce na vojenském cvičišti fotili vedle tanku, který tam stojí jako maketa. Projeli kolem několika tabulí, na kterých byla v cizích jazycích jasná varování o tom, kde se nacházejí a jaká nebezpečí na vojenském cvičišti číhají,“ tvrdí zdroj pro již zmíněný web.

Chlapec našel neaktivovaný granát

Chlapec na cvičišti našel výbušné zařízení, které mu měl otec dovolit odnést z areálu a následně jej muž osobně umístil do auta. Konkrétně se mělo jednat o „neaktivovaný čtyřicetimilimetrový protipancéřový granát“.

Později zastavili na odpočívadle u vesnice Bilišane u Obrovace kvůli poruše vozidla. „O něco později, kvůli poruše na automobilu, vozidlo zastavili u silnice a dítě z vozidla vyndalo výbušné zařízení, které v jednu chvíli explodovalo,“ informovala zadarská policie na oficiálních stránkách. K explozi nejspíš došlo proto, že si chlapec s granátem v autě hrál.

Otce vyšetřuje policie

Šestačtyřicetiletý muž je nyní vyšetřován pro podezření z obecného ohrožení a rovněž z ohrožení života a majetku nebezpečným jednáním. „Mohu potvrdit zadržení českého občana v souvislosti se středečním výbuchem v Zadarské župě. S ohledem na skutečnost, že při incidentu zemřelo dítě, nebudeme poskytovat žádné informace. Náš zastupitelský úřad je v kontaktu se všemi relevantními institucemi,“ uvedl pro iDnes mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy