Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Šok pro maminku popálené Natálky. Dva žháři, kteří zmrzačili její dcerku, jdou předčasně na svobodu

Natálie Kudriková se propuštěných žhářů bojí.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
propuštění

Dva muži odsouzení na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku byli ve čtvrtek podmíněně propuštěni. Na svobodu se však Václav Cojocaru a Ivo Müller zřejmě dostanou až příští týden v úterý. Žalobce Tomáš Horák si ponechal třídenní lhůtu pro případné podání stížnosti. Anna Siváková, matka Natálky popálené při rasově motivovaném útoku, má kvůli podmínečnému propuštění dvou útočníků z vězení obavy z budoucnosti, jak informovala ČTK.

Šumperský okresní soud dnes podmíněně propustil z vězení dva muže odsouzené na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z dubna 2009. Žádost podali Václav Cojocaru a Ivo Müller. Oba si odseděli za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu již 12 let, za sebou tak mají dvě třetiny trestu. Na svobodu se z formálních důvodů dostanou zřejmě až v úterý příští týden, jak píše ČTK.

Soudce Lubomír Kozák u obou žádostí uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu, v jejich prospěch svědčilo i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů korun. Podle Kozáka v jejich prospěch svědčí také znalecký posudek z oboru klinické psychologie, znalec v jejich případě vyslovil pozitivní prognózu. Oba dostali ve vězení i desítky kázeňských pochval. Oběma mužům soud uložil sedmiletou zkušební dobu, probační dohled a povinnost splácet škodu.

Natálka se jich bojí

Anna Siváková, matka Natálky, má kvůli podmínečnému propuštění dvou žhářů z vězení obavy z budoucnosti. „Jsem v šoku a chce se mi brečet,“ řekla ČTK a doplnila, že ji před časem kontaktoval z vězení odsouzený žhář Müller. „Napsal, že ho to mrzí. Že bude Natálce posílat víc peněz. Nevím, co si o tom myslet,“ přiznala. Její dcera má prý z propuštěných mužů strach.

Ve Vítkově na Opavsku zaútočili na dům obývaný početnou romskou rodinou v noci na 19. dubna 2009 čtyři mladíci. Do oken hodili zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie, jak před lety napsaly Lidovky. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli nenávistné ideologii.

Žalobce v obou případech s žádostí souhlasil, z formálních důvodů si však ponechal lhůtu pro případné odvolání. Rozhodnutí soudu tak není pravomocné. Odsouzení se proto dostanou na svobodu nejspíš až příští týden v úterý.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy