Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Sněhová kalamita obrazem: Nejhorší situace je na jihu, napadlo i tři čtvrtě metru, lidé bez proudu

Sněhová kalamita v ČR.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/HZS
+ Dalších 37 fotografií
Kalamita

Česko zasypal sníh. I z toho důvodu vyhlásil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, řekl pro Českou tiskovou kancelář. Firma EG.D eviduje kvůli sněhu v Česku 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je přes 10.000 odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech a na Vysočině.

Sníh komplikuje dopravní situaci po celé České republice. Na jižní Moravě hlásí silničáři, že hlavní tahy jsou sice s opatrností sjízdné, ale varují před kluzkou vozovkou mezi Brnem a hranicemi s Vysočinou.

Silničáři Olomouckého kraje vyslali do terénu veškerou techniku, pluží a sypají. Silnice jsou průjezdné, správci silnic však nabádají motoristy ke zvýšené opatrnosti, jak píše Česká tisková kancelář. Vítr navíc místy vytváří sněhové jazyky.

Kalamita v jihočeském kraji

Situace je komplikovaná také v jihočeském kraji, kde byl dokonce vyhlášen kalamitní stav. Místy tam napadlo až tři čtvrtě metru sněhu. Od časného rána konzultujeme situaci s našimi silničáři, se složkami záchranného integrovaného systému a s ČHMÚ. Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné,“ prozradil pro ČTK jihočeský hejtman Martin Kuba.

Jako hejtman bych chtěl Jihočechy upozornit, že nás prostě čeká kalamitní stav, aby s tím počítali. Chci poprosit o trpělivost, protože všichni, kteří jsou zapojeni v tom procesu, jsou venku a pracují naplno, ale příroda se prostě někdy přeprat nedá. Chci požádat, aby to Jihočeši vnímali a byli shovívaví, že dnes situace nebude jednoduchá a přizpůsobili tomu své chování," řekl Kuba.

Výstraha od meteorologů

V platnosti je také výstraha z českého hydrometeorologického ústavu. Extrémní sněhová pokrývka se předpokládá v jihočeském kraji a na Vysočině. Doporučuje se nevyjíždět autem, pokud to není nutné. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži. Nutná je zimní výbava, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ uvádějí meteorologové na svých stránkách.

Na silnicích v Královéhradeckém kraji zůstávala v sobotu ráno po sněžení vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Na silnicích v Krkonoších leží vrstva ujetého sněhu o síle do deseti centimetrů, která je místy zledovatělá. Na dálnici D11 byl dnes ráno rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách na otevřených úsecích silnic vítr tvořil sněhové jazyky.

Tlaková níže Ciro přinesla do Česka nejvíc prosincového sněhu za posledních 60 let. Komplikace v dopravě paralyzují prakticky celou republiku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy