Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Smutné svátky Vladimira Putina. Velikonoce slavil sám a přiznal, že čelí vážným výzvám

Vladimir Putin na velikonoční bohoslužbě.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Rusko

Vladimir Putin v neděli oslavil pravoslavné Velikonoce. O žádném veselí ale nelze mluvit, což je patrné z fotografií, které prezidenta zachycují na bohoslužbě v moskevském kostele. Putin stál od všech bokem jako kůl v plotě, celou dobu měl smutný výraz a na závěr přiznal, že čelí vážným výzvám. Na mysli tak měl již více než rok táhnoucí se válku na Ukrajině, v níž Rusko selhává ve svých snahách si sousední zemi násilím podrobit, jak upozornil portál Independent.

Ruské pravoslavné Velikonoce se slaví v jinou dobu, než na jakou jsme v Česku zvyklí, protože se stále řídí juliánským kalendářem a jejich vyvrcholení pak představuje noc z Bílé soboty na Velikonoční neděli. I proto Vladimir Putin oslavil svátky až nyní. V neděli se zúčastnil velikonoční bohoslužby vedené ruskou pravoslavnou církví. Ta mimochodem stojí za prezidentem a jím vedenou okupací Ukrajiny, k níž mu dala požehnání.

Že by se ale pro Putina jednalo o šťastné svátky, to se říci nedá. Nejenže se speciální operace, jak Rusové válku na Ukrajině nazývají, protáhla z původně plánovaných pár týdnů už na více než rok, ale především v ní naprosto zbytečně padlo už více než 200 tisíc ruských vojáků. Proti prezidentovi se tak objevuje i v Kremlu stále víc sílících hlasů. Sám ostatně přiznal, že "čelí vážným výzvám".

Smutný výraz ve tváři

"Nádherné, milované velikonoční svátky dávají věřícím naději, inspirují k dobrým myšlenkám a skutkům a slouží k potvrzení vysokých morálních ideálů a hodnot ve společnosti," cituje dále Putina portál Independent. Že by ale ruského prezidenta Velikonoce inspirovaly k ukončení masakrování civilistů na Ukrajině, když už se tolik ohání morálkou, to rozhodně tak nevypadá. „Církev byla vždy s lidmi a sdílela s nimi radosti i těžkosti. A dnes, tváří v tvář vážným výzvám, se aktivně zapojuje do záležitostí milosrdenství a dobročinnosti a pomáhá lidem najít silnou duchovní podporu,“ dodal Putin ve svém projevu, který také cituje CNN.

Že Putinovi není zrovna do zpěvu, potvrzují i snímky z bohoslužby. Ruský prezident, oblečený v tmavém obleku, bílé košili a tmavě fialové kravatě, stál stranou jako kůl v plotě v moskevské katedrále Krista Spasitele a držel zapálenou červenou svíčku. Po celou dobu měl posmutnělý výraz a ani koutkem úst se neusmál. Zřejmě mu jím rozpoutaná válka přidělává víc vrásek, než by sám čekal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy