Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Slováci napadli v centru Prahy Ukrajince: Kam zmizela lidskost, ptá se ukrajinská influencerka

Parta Slováků napadla v centru Prahy Ukrajince: Jeden z mladíků přežil jen šťastnou náhodou, ponese si trvalé následky
Zdroj: koláž eXtra.cz / se souhlasem CNN Prima News
+ Další 2 fotografie
násilí

Pražská policie zadržela dvojici 21letých Slováků, kteří v polovině června při konfliktu mezi skupinami cizinců na Jungmannově náměstí způsobili vážná zranění dvěma mladíkům, z nichž minimálně jeden je původem z Ukrajiny. Incident, který začal slovním konfliktem, rychle eskaloval do fyzického násilí. Informovala o něm televizní stanice CNN Prima News. Případ vyvolal emoce i v Ukrajinkách a Ukrajincích žijících na území Česka a Slovenska.

Jeden ze zraněných mladíků ukrajinského původu v důsledku úderu do hlavy upadl na kamennou dlažbu a ztratil vědomí. Při dopadu mu praskla lebka a kvůli vnitřnímu krvácení musel podstoupit operaci mozku. Přežil jen díky rodinným příslušníkům a skutečnosti, že se ještě před kolapsem stačil dostat domů. Trvalé následky si však s jistotou ponese.

Ačkoli se konflikt odehrál zhruba v polovině června, podle webu CNN Prima News je mladý Ukrajinec v důsledku zranění stále v péči lékařů. Druhý, teprve 17letý mladík upadl na zem v důsledku nečekané rány zezadu. Napaden byl více útočníky, kteří do něj navíc po pádu na zem dál kopali. Zkrvaveného a poraněného ho pak museli ošetřovat kamarádi.

„Kam zmizela lidskost?“

Vyšetřovatelé obvinili oba slovenské útočníky z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Pokud budou uznáni vinnými, může jim hrozit až desetiletý trest odnětí svobody. Podle policie podobných rvaček mezi cizinci v hlavním městě přibývá. Na nevraživost vůči Ukrajincům v Česku a Slovensku si stěžují i sami členové komunity. Patří mezi ně Angelika Tokarska, Ukrajinka žijící na Slovensku, která se na sociálních sítích stala výraznou osobou především během začátku války na Ukrajině v únoru 2022. Na Instagramu má 168 tisíc sledujících.

„Neřeším vůbec tuto konkrétní bitku, nikdo neví, jak to tam ve skutečnosti bylo, ale když se podívám na nejvíce lajkované komentáře, dostávám strach. Strach mluvit na ulici (hlavně večer) ukrajinsky, strach prezentovat se jako Ukrajinka. Čím víc toho vidím, tím větší mám pocit, že nás tu všichni nenávidí. Ale co konkrétně jsem vám udělala já nebo ten kluk, který bude doživotní invalida? Proč to těší tolik lidí?“ ptá se Tokarska v příspěvku na svém Instagramu, ve kterém sdílí výše uvedenou reportáž.

Věřte mi, že dokážu pochopit hněv některých kvůli případům, kdy i naši (Ukrajinci) dělají bordel. Je mi to líto, ale i kdybych chtěla, nic s tím nedělám. Má to řešit policie. Ale kam zmizela lidskost?“ dodává Angelika a v komentářích se setkává se smíšenými názory. Lidé mladé ženě dávají za pravdu, ale rovněž se dělí o své zkušenosti s agresivními Ukrajinci.

Podle uživatelky Lucie jde o politováníhodný, ale běžný a obecný jev. „V prvních měsících chce každý pomáhat, snaží se, soucítí, ale po určité době začnou být všichni znechucení a začnou se chovat úplně jinak než zpočátku,“ myslí si sledující Angeliky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy