Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Skandál v české armádě: Důstojník strašně nadával během zápasu ukrajinskému fotbalistovi

Generální štáb Armády České republiky v pražských Dejvicích.
Zdroj: Profimedia.cz
sprosté nadávky

Skandál v české armádě, který dva měsíce vyšetřovala vojenská policie, spěje ke svému závěru. Jeho ústřední postavou je důstojník Ján Kotvas, který v červnu během fotbalového zápasu III. třídy okresu Praha-západ mezi Horoměřicemi a Velkými Přílepy vulgárním způsobem opakovaně nadával hráči ukrajinského původu. Aktivnímu vojákovi nyní v rámci armády hrozí jedna ze čtyř možností potrestání: napomenutí, důtka, výstraha pro neodpovědný výkon služby nebo snížení služebního platu až o 15 procent po dobu až půl roku. O incidentu informoval deník Blesk.

Podplukovník české armády Ján Kotvas se 18. června v roli fotbalového funkcionáře Velkých Přílep nevybíravě pustil do jednoho z hráčů soupeřova mužstva. Za svůj terč si vybral Mariana Fedyšyna – 22letého Ukrajince, který od letošního ledna hraje za Horoměřice.

Ty ukrajinskej zmr*e, místo abys válčil, tak tady hraješ fotbal, ty mr*ko ukrajinská,“ zaznělo ze strany Kotvase krátce před koncem prvního poločasu. Vojáka rozčílil pád Fedyšyna, který následoval po zákroku hostujícího hráče v dresu Velkých Přílep. Sudí vulgární urážky „ocenil“ červenou kartou, která vykázala Kotvase z lavičky po zbytek zápasu.

Voják se k urážkám nepřiznává

Je malej a mrštnej, obhodil si u lajny hráče soupeře a ten ho sundal. Běžný zákrok, Marian zařval o trochu víc, něco si řekli, ale nic vážného, prostě výměna názorů. Až pak přišly ty hrozné urážky ze střídačky,“ řekl Deníku Tomáš Pilík, hráč Horoměřic.

Jak velí fotbalová pravidla, incidentem se začala zabývat disciplinární komise. Ačkoli zápis hovořil jasně a výše zmíněná slova shodně potvrdili delegát zápasu, rozhodčí i domácí hráči, Kotvas jakýkoli prohřešek odmítá. Stejně jako vyjádření pro média.

Neustále trvá na své nevině. Zpochybňuje prakticky všechny výpovědi. Ale tyto výpovědi, které jsme slyšeli, jsou dostačující a za nás byla naplněna skutková podstata disciplinárního přečinu. Předali jsme případ orgánům v trestním řízení,“ uvedl Martin Opatrný, šéf fotbalové disciplinárky pro Prahu-západ. Během období, kdy samotné řízení běží, se Kotvas nesmí objevit na lavičce. Rozhodnutí ale ještě nepadlo – důvodem je souběh disciplinárního řízení s řízením trestním. V něm už verdikt padl, jak informoval Blesk.

Na půl roku bez části mzdy

Policejní orgán vojenské policie ukončil prověřování ve věci přečinu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, který mohl být spáchán pplk. J. K., a dne 18. 8. 2023 odevzdal věc veliteli Posádkového velitelství Praha ke kázeňskému projednání,“ napsala deníku mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková a dodala, že „věc se bude rozhodovat podle paragrafu 53 zákona o vojácích z povolání“.

Kotvasovi tak hrozí jeden ze čtyř možných trestů: napomenutí, důtka, výstraha pro neodpovědný výkon služby nebo snížení služebního platu až o 15 procent po dobu až šesti měsíců. Podle platových tabulek činí měsíční mzda podplukovníka armády aktuálně 71 710 korun hrubého. Voják by tak mohl na tuto dobu eventuálně přijít měsíčně až o 10 757 korun. Za půl roku jde celkem o 64 542 korun, tedy téměř jeden měsíční plat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy