Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Skandál u soudu s Babišem. Jednání narušil muž, musela ho zpacifikovat stráž

Soud s Babišem: Jednání narušil muž, musela ho zpacifikovat stráž
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia, eXtra/Renata Bušková, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
čapí hnízdo

Soud s Andrejem Babišem se neobešel bez skandálu. Vynášení rozsudku se totiž pokusil narušit muž, který vykřikoval, že má námitku. Poté, co neuposlechl výzvy, aby se uklidnil, ho justiční stráž na žádost soudce vyvedla. Na místě celou situaci zdokumentovala fotoreportérka eXtra.cz

Vyhlášení rozsudku v kauze Čapí hnízdo se dnes pokusil zmařit muž z řad veřejnosti, který vykřikoval, že má námitku. Vynesení verdiktu nad prezidentským kandidátem Andrejem Babišem (ANO) sledovala zcela zaplněná jednací síň pražského městského soudu. Někteří z diváků si nesouhlasně šeptali poté, co předseda senátu Jan Šott řekl, že expremiéra Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (ANO) zprostil viny. Soudce předeslal, že odůvodnění osvobozujícího rozhodnutí bude vzhledem k rozsahu kauzy delší než obvykle.

Muž narušoval jednání, byl vyveden

Muž, který seděl na jednom z padesátky míst vyhrazených pro neakreditovanou veřejnost, neuposlechl opakované výzvy justiční stráže, aby se uklidnil. Proto ho stráž na základě žádosti soudce vyvedla. Celou situaci na místě sledovala redakce eXtra.cz. Fotografie z vyvedení muže si můžete prohlédnout v galerii. 

Vyhlášení poté pokračovalo už nerušeně. Babiš ani Nagyová si verdikt vyslechnout nepřišli, což avizovali už v pátek. Šott v úvodu odůvodnění rozsudku zrekapituloval, že trestní spis má přes 35 000 stran a že se v kauze konaly desítky hodin výslechů. Proto podle něj bude odůvodnění delší, než je běžné. Uvedl, že se snažil zformulovat většinu svých argumentů přes víkend. To, že se soudce chystá hovořit dlouho, vyplývá i z toho, že veřejnosti oproti zvyklostem povolil "diskrétně" opouštět jednací síň a zase se do ní vracet. Advokátům a státnímu zástupci řekl, že pokud by potřebovali zdravotní přestávku, mají mu to sdělit.

Babišovi hrozila podmínka

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda téměř 50 milionů korun.

Státní zástupce navrhoval pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chtěl pro ně také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové půl milionu korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy