Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Skandál na vysoké škole: Univerzita řeší obtěžování studentek, vyučující nabízeli kredity za styk

Sexuální obtěžování je velký problém i ve školách.
Zdroj: Profimedia
sexuální obtěžování

Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Miroslav Vaněk a jeho zástupce Pavel Mücke byli obviněni z nevhodného chování a obtěžování studentek na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (UK). Rada ústavu, jehož byli oba muži součástí, už se podezřením zabývá, stejně tak si počíná fakulta. Mücke už rezignoval, jak napsal iDnes.cz.

Mluvčí nejstarší české univerziry Václav Hájek ve vyjádření na oficiálním webu školy uvedl, že oběma pedagogům byla pozastavena činnost, nemůžou tedy učit ani zkoušet. Ani jeden z obviněných zatím celou událost nekomentoval.

Na jednoho z mužů se dokonce měly objevovat stížnosti v posledních deseti letech. "Poslední kapkou byl studijní výlet, kde tento kantor nabízel studentce dvojnásobný počet kreditů výměnou za sex. Něco podobného se stalo už před dvěma lety na adaptačním kurzu,“ řekl nejmenovaný zdroj deníku Právo.

Zvláštností v tomto případu je i to, že se jím budou zabývat dvě komise, komise rady Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a komise fakulty humanitních věd. Důvod je celkem prostý, oba dva byli zaměstnanci obou institutů. "Rada (Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR) považuje zjištěné skutečnosti za velmi závažné a ohrožující dobré jméno instituce. Proto v příštím týdnu zasedne spolu s dozorčí radou ústavu, aby přijaly společné stanovisko," stojí ve stanovisku rady ústavu.

Podnět k vyšetřování sexuálního obtěžování podala univerzitní ombudsmanka Kateřina Šámalová. Ombudsmanka řeší případ podle Hájka s vedením vysoké školy a fakulty. Se Šámalovou spolupracují i radní Ústavu pro soudobé dějiny AV, jak uvedl iDnes.cz.

Komise má 60 dní na vyřešení

V komisi, která má rozhodnout o dalším postupu, zasedli nezávislí odborníci a členové vedení fakulty. "Výstupem činnosti poradní komise bude doporučení k řešení podnětu, které bude předáno vedení univerzity a fakulty humanitních studií. Doporučení k dalšímu postupu mohou být rovněž adresována samotným studujícím, kteří podnět podali. Pro řešení složitějších případů, jako je tento, se využívá lhůty 60 dní od podání podnětu,“ informoval Hájek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy