Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Šílená tiskovka po střelbě na Fica: Vládní politici hází vinu na média, mluví se o občanské válce

Atentát na Roberta Fica: Vládní politici mluví o občanské válce a hází vinu na média
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Dalších 6 fotografií
slovensko

Útok na slovenského premiéra Roberta Fica rozhádal tamní politickou scénu. Na tiskové konferenci vládní strany Směr-sociální demokracie místopředseda sněmovny Ľuboš Blaha obvinil tamní média, která prý šířila nenávist. "Hraje opravdu s nejnižšími lidskými pudy, s těmi nejtemnějšími emocemi. Bylo to tak i při jednodušších tématech. Při takto těžkém tématu, při takto kontroverzním a nebezpečném tématu to je ještě nebezpečnější," okomentoval jeho počínání pro Seznam Zprávy novinář Peter Bárdy. 

Někteří vládní politici na Slovensku odpovědnost za středeční atentát na premiéra Roberta Fica připsali politické opozici a liberálním médiím. Opozice násilí odsoudila, stejně jako prezidentka Zuzana Čaputová, která Ficovi popřála rychlé zotavení z útoku.

Místopředseda slovenské sněmovny mluvil o novinářích jako o prasatech

"Zlost, hněv, nenávist, to je výsledek vaší činnosti – progresivistů, celé opozice, liberálních médií. Kvůli vaší nenávisti bojuje (Fico) o život. Léta jste živili strašidelnou nenávist. Vinu, kterou nesou progresivisté, všechna liberální média, nikdy nesmyjí," řekl na tiskové konferenci místopředseda slovenské sněmovny a Ficovy strany Směr-sociální demokracie Ľuboš Blaha. Denník N dokonce označil za „odporná prasata“. Zároveň opomněl, že to byl právě Fico, který roky v zemi nevybíravě útočil na média i opozici.

"Z toho, co se rozpoutalo, z té nenávisti, se dnes zrodila bouřka. My tady stojíme pomalu na prahu občanské války," uvedl zas ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko novinářům položil otázku: "Jste spokojeni?" Jednomu reportérovi vzkázal, aby odevzdal novinářský průkaz, a opozici, aby zalezla.

Podle slovenského novináře Petera Bárdyho jsou taková vyjádření velmi nebezpečná. "Je to velmi čerstvé. Ľuboš Blaha se dlouhodobě prezentuje velmi tvrdým, velmi emotivním slovníkem. Hraje opravdu s nejnižšími lidskými pudy, s těmi nejtemnějšími emocemi. Bylo to tak i při jednodušších tématech. Při takto těžkém tématu, při takto kontroverzním a nebezpečném tématu to je ještě nebezpečnější," uvedl Bárdy v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Slovenský novinář: Mail se mi plní nenávistnými vzkazy

Už nyní mu podle jeho slov chodí výhrůžky do mailu. "Já už mám teď plnou schránku nenávistných vzkazů od lidí, kteří to opravdu přijímají velmi zle a kteří jsou hecovaní hlavně politickou koalicí, ale i některými lidmi, hlavně z dezinformační, konspirační scény. Čeho se obávám, radši nebudu, nechci říkat. Nechci to přivolávat, ani nikomu dávat žádný návod. Ale pevně věřím, že to nepovede k nějakému dalšímu násilí, to by byla obrovsky zlá věc," dodal Bárdy.

"Ostře odsuzuji brutální a bezohledný útok na premiéra Roberta Fica. Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli mnoho sil, aby se z útoku zotavil," napsala v prohlášení na Instagramu Čaputová.

Před novináři pak hlava slovenského státu v krátkém projevu uvedla, že šlo o hrozný a zákeřný útok. "Fyzický útok na předsedu vlády je především útokem na člověka, ale je to i útok na demokracii. Jakékoliv násilí je neakceptovatelné. Nenávistná rétorika, jíž jsme svědky ve společnosti, vede k nenávistným činům. Prosím vás, zastavme to," řekla Čaputová.

"Nikdy v historii Slovenska se takový čin nestal. Považuji to za výsledek vybičovaných vášní a rozdělení slovenské společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Stojíme před základní výzvou, jak uklidnit společnost," řekl místopředseda sněmovny za vládní stranu Hlas-sociální demokracie Peter Žiga, který je zastupujícím šéfem parlamentu.

Opoziční strany útok na Fica odsoudily. "Věříme, že bude v pořádku. Zároveň vyzýváme všechny politiky, abychom se zdrželi jakýchkoliv vyjádření a kroků, které mohou přispět ke stupňování napětí," uvedl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka.

"Útok na premiéra země, ať již máme jakýkoliv politický názor, je nepřijatelný. Odsuzujeme jakékoliv násilí a útoky na politiky a věříme, že premiér se brzy uzdraví," napsal v prohlášení předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.

Slovenští politici dlouhodobě nešetřili vzájemnými drsnými slovními výpady, které zintenzivnili před loňskými parlamentními i letošními prezidentskými volbami v zemi. Do slovních přestřelek se opakovaně zapojil také Fico.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy