Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Šikanovaný Roman skočil ze střechy školy, spolužáci ho pobízeli. Ředitel teď žaluje zoufalého otce, který volá po spravedlnosti

Základní škola ve slovenských Parchovanech žaluje otce zesnulého žáka Romana
Zdroj: Profimedia
Obvinění

Základní škola ve slovenské obci Parchovany, z jejíž střechy loni v listopadu skočil patnáctiletý žák Roman, se začala tvrdě bránit vůči výrokům chlapcova otce. Podle portálu Plus JEDEN DEŇ škola požádala soud, aby otci předběžným opatřením nařídil zdržet se výroků o škole a jejích představitelích. Romanův otec se však jen tak lehce nevzdá a žalobu vnímá jako snahu ho umlčet. Případem se zabývá i police. 

Od tragédie ve slovenských Parchovanech, kde žák Roman (†15) ukončil svůj život skokem ze střechy budovy školy, uplynulo již 5 měsíců. Chlapec se měl rozhodnout spáchat sebevraždu poté, co měl být po dobu pěti let šikanován od svých spolužáků. Zdrcení rodiče se ale se smrtí svého syna stále nesmířili a hledají, kdo je za tento čin zodpovědný.

"Je smutné a bolestivé, že tam, kde měl být Romanko, jakož i jiné děti, v bezpečí nebyl" uvedl Romanův otec Dominik Michalík, předseda OZ Za slušný život a rodinu, jak píše slovenský online deník Nový čas.


Spolužáci si Romanovu sebevraždu natáčeli

Podle Michalíka přišla smrt jeho syna po dlouhodobé šikaně. Spolužáci si navíc měli Romanovu smrt natáčet na mobil, a na záznamu měly být dokonce slyšet výkřiky, které ho k sebevražednému skoku povzbuzují. „Zapomněli se tam zmínit o výkřiku ‚skoč‘. A také to, že Romanovi spolužáci natáčeli to video během vyučování, když měli být ve třídě,“ uvedl Romanův otec.

Dominik Michalík se údajně obrátil i na Státní školní inspekci. „Když se vám dítě snaží vylézt na střechu oknem, měli byste udělat vše pro to, abyste mu v tom zabránili, a pak zavolat pomoc. V případě mého syna se tak nestalo. Učitelka se ho zřejmě snažila zastavit pouze slovně,“ objasnil otec.

Základní škola v Parchovanech se brání

Parchovanská základní škola, která je nadále připravena poskytnout pomoc všem orgánům veřejné správy i samosprávy, se pak vůči výrokům otce zesnulého teenagera začala bránit prostřednictvím žaloby. Od soudu žádá škola uložit neodkladné opatření Dominiku Michalíkovi, aby se zdržel všech komentářů na adresu školního zařízení.

„Odborníci nedoporučili vstup na půdu školy otci Romana, který se i přesto opakovaně obrací na úřady, média a nezaujatou veřejnost, které následně poskytuje nepravdivé a zavádějící informace a podílí se na poškozování dobrého jména školy,“ uvedl ve svém vyjádření ředitel školy Ivan Račkovský pro Plus JEDEN DEŇ.

Případem se zabývá policie

Dominik Michalík ale je toho názoru, že se ho škola snaží umlčet. Romanovou smrtí se navíc stále zabývají policisté. Vyšetřování začalo 20. listopadu. Původně případ vyšetřovali jako trestný čin zabití, 1. prosince jej ale překvalifikovali na účast na sebevraždě, při níž pachatelům v tomto případě hrozí trest odnětí svobody na 3 až 8 let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy