Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Šetřivá Eva Pavlová. Do Lucemburska si vzala oblíbený kabát a blankytné šaty

První dáma Eva Pavlová nalehko.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/Ondřej Hudec
+ Dalších 17 fotografií
státní návštěva

Prezident Petr Pavel se svou ženou Evou zahájili ve čtvrtek státní návštěvu Lucemburska. Hned ráno se setkali s velkovévodou Jindřichem a jeho chotí Marií Teresou v rámci ceremoniálu. Vše na místě sleduje reportér eXtra.cz. Následně Pavel uctil památku obětí druhé světové války u Národního památníku lucemburské solidarity. Pavel si i v zimním počasí vystačil pouze se sakem bez kabátu, jeho žena jen v tenkém rozepnutém kabátku. 

Lucemburský velkovévoda Jindřich s chotí Marií Teresou dnes ráno přijali ve Velkovévodském paláci českého prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou. Oficiální ceremoniál, při kterém zazněly hymny obou států, předcházel úvodnímu Pavlovu jednání v rámci návštěvy, která potrvá do pátečního večera. Vše na místě sleduje reportér eXtra.cz.

Prezidentský pár je nalehko

V rámci ceremoniálu byli Pavel a jeho žena přijati se všemi poctami před nastoupenými vojáky. Následně se Pavel se ženou přesunuli k Národnímu památníku lucemburské solidarity u věčného ohně, kde uctili oběti druhé světové války při ceremoniálu se slavnostním mečem.

Zajímavostí je, že Pavel chodí v Lucemburku, kde jsou teploty nad nulou, velmi nalehko. Na sobě měl jen tmavě modré sako. Ani Eva Pavlová se chladného počasí nebojí. Oblékla modré šaty a rozepnutý tvídový kabátek ve světlých odstínech růžové, zelené, modré a žluté. Tento kabátek si první dáma očividně velmi oblíbila, vynesla ho totiž už na návštěvu Paříže či při setkání s makedonským prezidentem, jak jsme již psali.

Celá řada setkání

Pavla ve čtvrtek čeká celá řada politických jednání. Setká se například s premiérem Lukem Friedenem, předsedou Sněmovny Claudem Wiselerem nebo s Xavierem Bettelem, bývalým předsedou vlády a nyní vicepremiérem, ministrem zahraničních věcí a zahraničního obchodu a ministrem pro rozvojovou spolupráci a humanitární záležitosti.

Dále se prezident setká s primátorkou Lucemburku Lydií Polferovou, s níž se odpoledne mimo jiné vydá na náměstí Jana Palacha, od jehož sebeupálení letos uplynulo 55 let. V roce 1969 Palach tímto radikálním způsobem protestoval proti politické a společenské situaci v Československu, které od srpna 1968 okupovaly armády zemí Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu. Pavel se také podívá k hrobce českého krále Jana Lucemburského. Vpodvečer ho čeká návštěva sídla satelitní telekomunikační sítě SES a také Centra provozu satelitů (Satellite Operations Centre). Večer se na počest prezidenta Pavla a jeho manželky uskuteční státní banket.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy